Reklama

Reklama

Dalszy ciąg dyskusji o TK w Sejmie: Uchybienia były "rażące"

- ​Sejm dopuścił się szeregu uchybień proceduralnych uchwalając wnioski o powołanie pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego - argumentował w Sejmie poseł PiS Stanisław Piotrowicz. Jeszcze tej nocy posłowie mają głosować nad "stwierdzeniem braku mocy prawnej" uchwał o powołaniu pięciu sędziów TK w poprzedniej kadencji Sejmu. Obecnie trwa debata w tej sprawie. Posłowie PO i PSL na znak protestu wyszli z sali obrad.

Sejm opuścił już prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, który był obecny podczas obrad.

Reklama

"Po bezprecedensowym wniosku PiS o unieważnienie uchwał poprzedniego Sejmu o wyborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego, bez czekania na rozpatrzenie sprawy przez TK, PO zwołała specjalną konferencję na schodach Sejmu" - napisał na swoim oficjalny profilu poseł PO Marcin Święcicki. "Nie ma zgody PO na ograniczanie demokracji, lżenie Trybunału Konstytucyjnego, degradację procedur Sejmu, ośmieszanie Polski, która była do tej pory wzorem reform" - dodał.

Obecnie w Sejmie trwa debata przed głosowaniem. - Skąd ten pośpiech? - pytał PiS w trakcie jej trwania Ryszard Petru z Nowoczesnej.  - Nie możecie poczekać do 3 grudnia na rozstrzygnięcie decyzji przez Trybunał? Mam wrażenie, że testujecie granice wytrzymałości polskiej demokracji - mówił.

Poseł Piotrowicz - sprawozdawca wniosku o unieważnienie wyboru sędziów - powiedział, że uchybienia były "rażące". Dodał, że pojawiły się one już na etapie zgłaszania wniosków o powołania sędziów, procedowania w tej sprawie i "wątpliwego prawnie" oczekiwania finalizacji działań Sejmu 7. kadencji przez Sejm 8. kadencji.

Poseł Piotrowicz mówił, że Sejm musi dokonać "konwalidacji" tamtych uchwał, bo naruszyły one normy konstytucyjne, ustawowe i regulaminowe. Stąd wniosek o wadliwość uchwał i ich brak mocy prawnej. - Sejm sam musi naprawić swoje błędy - mówił poseł. 

Polityk PiS mówił też, że nie ma konstytucyjnych przeszkód, aby Trybunał działał przejściowo w zmniejszonym składzie. 

Konwalidacja to "uzdrowienie" wadliwej czynności prawnej, polegające na tym, że czynność nieważna na skutek nowych okoliczności staje się czynnością ważną.


Dowiedz się więcej na temat: Trybunał Konstytucyjny | Sejm RP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy