Dębski: Czas, by Polacy wiedzieli, co się dzieje na szczytach władzy

Na decyzję posłów, by nie uchylać immunitetu b. szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu miały wpływ informacje dot. majątku rodziny b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Mogły poruszyć, jeśli były prawdziwe - uważa Artur Dębski z Twojego Ruchu.

Po głosowaniu w sprawie immunitetu Kamińskiego Dębski przyznał, że informacje, które podczas utajnionej części obrad Sejmu przekazał b. szef CBA dotyczące majątku rodziny Kwaśniewskich, poruszyły posłów i miały wpływ na wynik głosowania. - Te informacje, które podał Kamiński, ja nie wiem jak się mają do prawdziwych informacji, ale potrafiły poruszyć w pewnych obszarach - stwierdził Dębski.

Reklama

- Dobrze by było, żeby Polacy poznali pewne fakty. Czas najwyższy, żeby Polacy wiedzieli, co się dzieje na szczytach władzy - dodał poseł TR.

Spytany, czy jego partia będzie zabiegać o ujawnienie tych informacji Dębski odpowiedział: "Trzeba się zastanowić, bo to jest świeża sprawa i każdy pomysł podjęty pod wpływem emocji nie jest dobry. Będziemy o tym dyskutować, bo w tym wypadku nie ma znaczenia z kim robiliśmy interesy polityczne, a ważna jest wiedza obywateli, o tym co się dzieje w Polsce".

Dębski przyznał, że sam głosował za uchyleniem immunitetu Kamińskiemu. - Ja głosowałam za uchyleniem immunitetu i jestem przekonany, że większość mojego klubu głosowała tak samo, bo to jest nasz postulat programowy. Powinno być jasno powiedziane: immunitet obowiązuje tylko w sprawach politycznych, ta sprawa nie była polityczna, a karna - powiedział.

Podkreślił też, że w jego ocenie, to czy informacje o majątku Kwaśniewskich poruszyły posłów, nie powinno mieć znaczenia przy debatowaniu nad uchyleniem immunitetu Kamińskiemu.

- Bo immunitet Kamińskiego dotyczy czynności operacyjnych, jakie on zlecał CBA i tu nie powinno być żadnych wątpliwości, sąd jest od rozstrzygania, a nie klika poselska, która się zebrała i postanowiła obronić tego człowieka. Ówczesne kierownictwo CBA podsłuchiwało wiele osób bez uprawnień, o czym pamięta pan Kamiński. Te sprawy się przedawniły. Jestem przekonany, że w państwie prawa nie mogło do tego dojść. To jest niedopuszczalne, co dzisiaj się stało. Jeżeli taka osoba jak szef CBA jest bezkarna, to jest to gangsterka - powiedział.

O uchylenie immunitetu Kamińskiego wnioskowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, która chciała mu postawić zarzut przekroczenia uprawnień podczas czynności operacyjnych CBA, w czasach, kiedy nim kierował. Kamiński mówił we wtorek, że chodzi o akcję dotyczącą zakupu willi w Kazimierzu Dolnym, w posiadanie której - jak podejrzewało Biuro - mieli nielegalnie wejść Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy.

Twój Ruch w ostatnich wyborach do PE był w koalicji Europa Plus Twój Ruch, którą wspierał Aleksander Kwaśniewski.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy