Reklama

Reklama

"DGP": Ginie rekordowa liczba polskich paszportów

Paszporty stały się cennym łupem dla przestępców. Od 2010 roku co roku ginie w kraju ponad setka polskich paszportów. W 2016 roku zginęło już 90 dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy - pisze dzisiejszy "Dziennik Gazeta Prawna".

Jeśli chodzi o zagranicę corocznie ginie tam od 173 do 188 polskich paszportów. Obecny rok będzie na pewno rekordowy, bo w ciągu dwóch miesięcy zginęło już ponad 100 paszportów.

Dziennik podkreśla, że skradzione paszporty są wykorzystywane przez cudzoziemców, ale i obywateli Polski, którzy chcą wjechać do kraju.

Jak podaje "DGP", istnieją przesłanki, które pozwalają twierdzić, że "część polskich paszportów zgłaszanych jako zaginione czy kradzione w rzeczywistości jest sprzedawana przez ich właścicieli (lub przez bliskich osoby zmarłej) np. przemytnikom ludzi".

Statystyka dot. zaginionych dokumentów jest na tyle niepokojąca, że MSWiA zastanawia się nad podniesieniem poziomu zabezpieczeń dokumentów przed fałszerstwem.

"Możliwe, że tak jak niedawno zmienił się wzór dowodu osobistego, wkrótce tak samo stanie się z paszportami" - podsumowuje "DGP".

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje