Reklama

Reklama

"DGP": Nawet kilkadziesiąt tys. nierozpatrzonych wniosków o 500 plus

"Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że nawet kilkadziesiąt tysięcy wniosków o 500 plus z poprzedniego naboru do dziś nie zostało rozpatrzonych. Niektórzy rodzice na decyzje urzędników czekają już ponad rok.

Dziennikarze "DGP" ustalili, że w kraju zalega nawet kilkadziesiąt tysięcy nierozpatrzonych wniosków o 500 plus. Chodzi głównie o decyzje wydawane w sprawach transgranicznych, kiedy jeden z rodziców przebywa za granicą. Takie wnioski nie przyjmują gminy, tylko podległe marszałkom województw regionalne ośrodki pomocy społecznej (ROPS).

Reklama

Dziennik podaje, że przykładowo na Podkarpaciu, od 1 kwietnia 2016 roku do 30 czerwca 2017 roku wpłynęło 9479 takich wniosków, z czego 3091 nie zostało do tej pory rozpatrzonych.

W Małopolsce jest jeszcze gorzej - stan na koniec czerwca pokazuje, że w Krakowie na rozpatrzenie wciąż czeka ponad 9,2 tys. spraw, w tym 7 tys. jeszcze z ubiegłego roku.

Gazeta wyjaśnia, że zaległości wynikają z tego, że jeśli w rodzinie ubiegającej się o świadczenie wychowawcze jeden z rodziców mieszka lub pracuje za granicą zastosowanie mają unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Postępowania w tych sprawach stają się przez to skomplikowane - trzeba zebrać dodatkowe dokumenty i wyjaśnienia, w tym z instytucji zagranicznych.

Dodatkowo przepisy unijne nie zawierają precyzyjnych terminów.

Więcej w dzisiejszym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: 500 zł na dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje