Reklama

Reklama

Do Londynu polecą szefowie MSZ i MSWiA

W delegacji, która w poniedziałek uda się do Londynu w związku z incydentami skierowanymi przeciwko polskim obywatelom, będą szef MSZ Witold Waszczykowski i szef MSWiA Mariusz Błaszczak - poinformował PAP szef biura rzecznika MSZ Rafał Sobczak. Z kolei Radio RMF FM informuje, że ministrom będzie towarzyszył komendant główny policji Jarosław Szymczyk. O wyjeździe do Londynu sceptycznie wypowiadają się politycy opozycji.

Ministrowi spraw wewnętrznych będzie towarzyszył ponadto wiceszef resortu Jakub Skiba.

Reklama

Sobczak poinformował, że planowane jest spotkanie ministrów z szefem brytyjskiego MSW; nie wiadomo na razie, czy dojdzie do spotkania z szefem brytyjskiej dyplomacji Borisem Johnsonem.

W niedzielę MSZ podawał, że planowany jest wyjazd do Wielkiej Brytanii - oprócz szefów MSZ i MSWiA - także ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Wcześniej w poniedziałek dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ mówił, że być może do Londynu poleci dwóch, a nie trzech ministrów. 

Opozycja sceptycznie o wyjeździe

Wiceszef PO Tomasz Siemoniak pytany przez dziennikarzy w Sejmie o wyjazd ministrów do Londynu ocenił, że jest to "działanie PR-owskie", które - jak mówił - "chyba nie jest do końca uzgodnione z brytyjskimi partnerami". "Jednak gdyby taka sytuacja miała miejsce w Polsce, polski minister spraw wewnętrznych mógłby być nieco skonfundowany tym, że przyjeżdża jakoś go sprawdzić kolega z zagranicy" - dodał polityk.

"Dobrze, że rząd się interesuje tą sprawą, bo to jest ważne dla Polaków, nie powinno to pozostawać bez reakcji. Natomiast więcej skuteczności, więcej współpracy z brytyjskimi partnerami, a mniej PR" - ocenił Siemoniak.

B. premier Ewa Kopacz pytana przez dziennikarzy czemu, jej zdaniem, ma służyć wyjazd polskich ministrów do Londynu, powiedziała, że to dobre pytanie. "Nie bardzo sobie wyobrażam, że nasi trzej ministrowie pojadą tam, postawią na baczność wszystkich innych i powiedzą: +wy tu nie potraficie zadbać o bezpieczeństwo Polaków, to my was nauczymy+" - podkreśliła.

Kopacz uważa, że ministrowie powinni dawać przykład swojej skuteczności tu w Polsce. "Nie radzą sobie tutaj. Dzisiaj PR-owo chcą pokazać, jak bardzo są zatroskani" - oceniła b. premier.

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) pytany o wyjazd polskich ministrów do Londynu, ocenił, że "nie ma co robić działań wizerunkowych". "Te działania powinny być podjęte po pierwszym ataku na Polaków na wyspach" - podkreślił. Zdaniem lidera ludowców "wizyta nie zawsze daje efekty". 

"Jest potrzebna konkretna, skrupulatna działalność dyplomacji od wielu tygodni. My nie potrafimy wykorzystać naszej dyplomacji, która powinna tam na miejscu zareagować po pierwszym wypadku, wszystkie służby powinny być postawione w stan gotowości" - stwierdził.

"Bezpieczeństwo Polaków na wyspach od czasu decyzji o wyjściu Wlk. Brytanii jest zagrożone" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Jak dodał, nie chodzi już tylko o ataki fizyczne, ale również o ataki słowne. "Trzeba coś z tym zrobić" - podkreślił lider PSL.

Atak na Polaków w Harlow

W niedzielę w brytyjskim Harlow po raz kolejny pobito Polaków. Kilka dni wcześniej w tym mieście na skutek podobnej napaści zginął polski obywatel. Policja bada incydent, jako potencjalnie motywowany nienawiścią na tle narodowościowym. Według MSZ pobici w niedzielę Polacy opuścili już szpitale, a ich zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. 

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje