Donald Tusk na spotkaniu z kadrą naukową UMK

O pomysły na "niedrogie", ale możliwe do szerokiego spopularyzowania inicjatywy edukacyjno-naukowe zwrócił się Donald Tusk do środowiska naukowego. Premier spotkał się w sobotę rano z przedstawicielami kadry naukowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Nauka może mieć dziś ogromną moc przyciągającą. Także dla dzieci i młodych ludzi, a więc tych, w których chcemy inwestować - jeśli będą widzieli, że to wszystko jest bardzo serio, a jednocześnie niesłychanie atrakcyjne - powiedział Donald Tusk.

Reklama

Premier pochwalił inicjatywę budowy sieci "Astro-Baz" powstających w regionie kujawsko-pomorskim. Z inicjatywy samorządu województwa i przy wsparciu funduszy unijnych w małych miejscowościach powstaje obecnie 14 nowoczesnych, ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych.

- To, co jest naszą wspólną ambicją, to aby nasycać takimi nie za bardzo kosztownymi, za to bardzo funkcjonalnymi ośrodkami sportu, nauki, kultury, pomocy edukacyjnej, prawnej, językowej; żeby ta siatka była tak gęsta, jak mapa powiatów i gmin, a nie tylko ośrodków wojewódzkich.(...) Liczę tu na państwa inwencję, by nie rutynizować się w tych projektach typu "Orliki" czy biblioteki internetowe" - powiedział premier.

Spotkanie z przedstawicielami toruńskiego uniwersytetu odbywa się w powstającym Centrum Optyki Kwantowej. Będzie ono jednym z największych i najnowocześniejszych w skali kraju ośrodków badań z zakresu optyki kwantowej i spektroskopii.

Premier rozpoczął swą wizytę w Toruniu od obejrzenia powstającego w głównym campusie UMK "Collegium Humanisticum". Nowoczesny obiekt dydaktyczno-naukowy docelowo stanie się siedzibą czterech wydziałów UMK. Jako pierwszy zostanie tu ulokowany Wydział Historii UMK; będzie to pod koniec 2011 roku.

Dowiedz się więcej na temat: Toruń | Donald Tusk | umk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje