Donald Tusk zdradza plany rządu na 2014 rok

Cel rządu, to bezrobocia poniżej 13 procent w grudniu 2014 roku - powiedział premier Donald Tusk przedstawiając dziś plany rządu na ten rok. - Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że do Polski wraca optymizm, zbudowany na konkretnych przesłankach - powiedział szef rządu na konferencji prasowej.

- Prognozowaliśmy w zapisach budżetowych bezrobocie (rzędu) 13,8 proc. na grudzień (2013 roku), okazało się, że jest to 13,4 proc., przede wszystkim nie odnotowaliśmy wzrostu, a grudzień jest miesiącem trudnym. Zakładamy, że w roku 2014 bezrobocie będzie nadal dokuczliwie, ale będzie w ryzach - zaznaczył premier.

Reklama

Jak dodał, rząd zakłada, że bezrobocie w Polsce w grudniu 2014 będzie na poziomie 13,8 proc. - To była bardzo ostrożna prognoza, ale taka ostrożność w budżecie jest być może wskazana, ale naszym celem i głęboko wierzymy, że jest to cel do zrealizowania, jest bezrobocie w grudniu 2014 roku poniżej 13 procent - mówił Tusk

- Wszyscy mamy przeczucie pozytywnego przełomu w polskiej i europejskiej gospodarce, chociaż chcielibyśmy i szybciej i mocniej (...) udało się uchronić Polskę przed recesją - podkreślił premier. - W 2014 roku będziemy wprowadzali oskładkowanie wynagrodzeń z tytułu zasiadania w radach nadzorczych - zapowiedział Tusk.  Zaznaczył, że w tej chwili wynagrodzenie z tego tytułu nie jest oskładkowane. - To jest także odpowiedź na uzasadnione poczucie bardzo wielu ludzi, że to wynagrodzenie z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej jest niezasłużoną korzyścią, czy przywilejem - powiedział premier.

"To rok działań dla bezpieczeństwa polskiej rodziny"

W roku 2014 rozpoczniemy marsz o bezpieczeństwo socjalne i finansowe polskiej rodziny - zapowiedział premier Donald Tusk. - Państwo polskie, jestem o tym przekonany, będzie z roku na rok coraz bardziej na to stać - ocenił szef rząd.   - Nasze doświadczenie podpowiada nam jednoznacznie, że państwo musi być obecne w rozwiązywaniu problemów o charakterze społecznym, finansowym i rodzinnym bo zbyt wielu Polaków bez tej pomocy, bez tej naszej interwencji czy ingerencji nie da sobie rady - powiedział premier.

- Niektórzy pewnie znowu powiedzą, że na starość staję się coraz bardziej socjalistą, bo będziemy także mówili w 2014 r. o inwestycjach państwowych nie tylko w energetykę - o inwestycjach, które będą przynosiły miejsca pracy - dodał Tusk.

Jak przyznał, rząd w roku 2014 będzie nadał działał "w mocnych rygorach finansowych". - W roku 2014 za bardzo nie można poszaleć z wydatkami, ale można dokonać zwrotu - zaznaczył.  Jak tłumaczył, rok 2014 ma być pierwszym rokiem "nowego porządku" polegającego na tym, że "polska gospodarka i administracja muszą zacząć działać przede wszystkim na rzecz ludzi, ich godnego życia i godnej pracy".

- Ludzie w Polsce mają prawo oczekiwać, że polski sukces gospodarczy przełoży się na ich osobiste doświadczenia. W 2014 musimy zacząć konkretnie opowiadać na to symboliczne pytanie: "jak żyć?" - dodał Tusk.  Premier obiecał także od 1 września 2014 darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów.

"Będziemy kontynuowali projekt wielkich inwestycji"

W 2014 r. będziemy kontynuowali projekt wielkich inwestycji - zapowiedział Donald Tusk. Jak dodał, rządowi zależy na tym, aby w tych inwestycjach uczestniczyły również spółki Skarbu Państwa. - Będziemy bezwzględnie realizować interes państwa, szczególnie w energetyce (...) i będziemy używali narzędzi, które są w naszej dyspozycji, zgodnie z prawem, aby również spółki Skarbu Państwa w tych inwestycjach uczestniczyły - powiedział Tusk.

Jak wyjaśnił, dotyczy to bardzo szerokiego zakresu robót - infrastruktury naftowej, czy gazowej. - Do tych projektów zaliczam także m.in. takie projekty, jak Polska Grupa Zbrojeniowa - powiedział Tusk.

Premier ocenił, że w 2013 r. było bardzo wyraźnie widać, "ile determinacji musimy wykazać czasami, aby uruchomić środki pozostające w dyspozycji potencjalnych wielkich inwestorów, w tym spółek Skarbu Państwa, aby inwestycje potrzebne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, ale także z punktu widzenia miejsc pracy, stały się faktem".

Jak powiedział Opole jest tutaj najbardziej klasycznym przypadkiem. - Cieszę się, że zbieg okoliczności spowodował, że ten przedłużający się korowód złych okoliczności udało się przerwać i że właśnie w tych dniach zapadła ostateczna decyzja, która umożliwi rozpoczęcie tej inwestycji w lutym 2014 roku.

W czwartek zarząd PGE poinformował, że rada nadzorcza PGE zatwierdziła program finansowania wewnętrznego budowy nowych bloków w Elektrowni Opole do wartości 11,6 mld zł. Umożliwia to rozpoczęcie prac budowlanych zgodnie z harmonogramem, czyli 1 lutego 2014 roku.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Dowiedz się więcej na temat: Donald Tusk | Platforma Obywatelska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje