Dramatyczna sytuacja na Lubelszczyźnie. Tusk interweniował u wojewody

Donald Tusk zainterweniował u wojewody w sprawie mieszkańców Lubelszczyzny. W tym regionie panują dramatyczne warunki - drogi są nieprzejezdne, wiele miejscowości jest odciętych od świata. O sprawie premier dowiedział się od dziennikarzy. Wojewoda udaje się na miejsce.

- Dzwoniłem do pani wojewody i prosiłem, że możliwie szybko pojawiła się tam na miejscu, żeby osobiście sprawdziła, czy wszystkie służby pracują w sposób odpowiedni. Otrzymałem informację, że zabezpieczono ewentualność tych drastycznych przypadków, typu ludzie wymagający dializy czy chorzy, nie było na razie takiej potrzeby, ale na taką ewentualność śmigłowce straży granicznej podobno są gotowe - powiedział premier.

Reklama

Tusk o sprawie rozmawiał też z ministrem administracji i cyfryzacji Rafałem Trzaskowskim. Poprosił go, by przypilnował sytuacji na Lubelszczyźnie. Szef rządu wyraził nadzieję, że minister i wojewoda rozwiążą problem w regionie. Zapewnił także, że jeśli będzie potrzeba do dyspozycji są inne służby i resorty.

Donald Tusk nie ukrywał swojego niezadowolenia z powodu zaistniałej sytuacji. - Jestem poirytowany ospałością i lekceważeniem tego typu spraw - przyznał.

"Trzeba potrząsnąć"

Premier przyznał, że przez podróż po Europie nie śledził na bieżąco spraw i o problemie dowiedział się od dziennikarzy.

- Dopiero dzięki tym waszym sygnałom zobaczyłem, że trzeba tam znowu trochę potrząsnąć ludzi, że trzeba działać ponadstandardowo. Jeśli jest kłopot, nawet jeśli to są wioski przygraniczne, nawet jeśli to jest daleko od stolicy i dotyczy stosunkowo niedużej grupy ludzi, trzeba jednak o to się troszczyć, tak jak o siebie. To jest droga powiatowa, więc starosta być może nie miał też takich pełnych możliwości, drogi są zawiewane, dość silny wiatr i według informacji, jaką otrzymałem od pani wojewody, którym GDDKiA chciała użyć do odśnieżania uległ awarii, ściąga się następny, ale wolę już tego teraz przypilnować, żeby nie było później takich tłumaczeń" - mówił Tusk.

Poinformował też, że po południu spodziewa się meldunku od ministra Trzaskowskiego.

Dramatyczna sytuacja

Na Lubelszczyźnie panuje dramatyczna sytuacja. Silny wiatr wciąż zawiewa tam śnieg z pól na drogi. Ponad 80 procent dróg w powiecie hrubieszowskim jest nieprzejezdnych.

Odciętych od świata jest wiele miejscowości, m.in. Miętkie, Podhorce czy Radostów. 

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Dowiedz się więcej na temat: Donald Tusk | pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje