Reklama

Reklama

Duda i Waszczykowski o członkostwie Polski w RB ONZ

Polska jest na ostatnim etapie ubiegania się o dwuletnie niestałe uczestnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

"To sprawa niezwykle ważna i bardzo prestiżowa, jesteśmy dzisiaj na ostatnim odcinku ubiegania się o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - powiedział prezydent w piątek na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim.

Reklama

Duda podkreślił, że członkostwo w RB ONZ jest ważne ze względu na to, że Rada Bezpieczeństwa jest najważniejszym i najbardziej decyzyjnym ciałem ONZ, a ONZ - jak zaznaczył - najważniejszą organizacją, która dba o pokój i bezpieczeństwo.

"Uczestnictwo w RB ONZ wzmocni pozycję Polski w ramach UE"

Prezydent wyraził przekonanie, że zasiadanie w RB ONZ także istotnie wzmocni pozycję Polski w ramach UE, która - jak zaznaczył - boryka się w ostatnim czasie z wieloma problemami, o których mówi się dzisiaj również w ramach ONZ - są to problemy związane z bezpieczeństwem, dotyczące zagrożenia terrorystycznego.

"Polska chce udowodnić, że nie jest tylko konsumentem bezpieczeństwa"

"Polska chce się pokazać w świecie, udowodnić, że nie jesteśmy tylko konsumentem bezpieczeństwa, ale jesteśmy również krajem, który przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa, do wzrostu stabilności na świecie, poprzez naszą aktywną dyplomację" - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą.

Dodał, że będzie to także możliwość promocji "pewnego spojrzenia polskiego" na rozwiązywanie spraw międzynarodowych. "Świat nie może koncentrować się tylko na wybranych kwestiach, na wybranych regionach, musi pewna równowaga istnieć w gremiach decyzyjnych świata, stąd też jest ta nasza chęć uczestnictwa tam" - zaznaczył Waszczykowski.

Zapewnił, że Polska będzie "kontynuować również spojrzenie na nasze problemy", które - jak mówił - wcześniej promowały kraje naszego regionu, takie jak Litwa i Ukraina.

"Są państwa, które zadeklarowały już poparcie dla Polski"

Nasza kandydatura została zgłoszona już dawno temu i była to decyzja poprzednich rządów - mówił prezydent. Zaznaczył, że zarówno on, jak i minister Waszczykowski, stale na spotkaniach z zagranicznymi partnerami promowali kandydaturę Polski.

Duda przyznał, że są państwa, które zadeklarowały już poparcie dla kandydatury Polski. "Liczymy na to, że ta odpowiedzialna, ważna i niezwykle prestiżowa misja, jaką jest niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, przez dwa lata, bo to są lata 2018-2019, przypadnie właśnie Polsce" - zaznaczył.

W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja). Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Według niego zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej. Kandydaturę z naszego regionu zgłosiła również Bułgaria.

18-22 września prezydent Duda z małżonką złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych, podczas której weźmie udział w debacie generalnej 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy