Dwie posłanki dołączyły do klubu parlamentarnego PiS

Powstaje nowe ugrupowanie polityczne - Partia Republikańska, które będzie współtworzyć - wraz z PiS, Solidarną Polską i Polską Razem - Zjednoczoną Prawicę - poinformowała posłanka Anna Siarkowska (koło Republikanie). Dwie posłanki koła Republikanów wejdą do klubu PiS. Zarząd Stowarzyszenia "Republikanie" odciął się od decyzji działaczy o założeniu nowej partii, którą uznał za dzielenie swego środowiska.

Nowa partia

"Szanowni państwo, drodzy Republikanie, mamy dla was bardzo dobrą wiadomość - po wielu latach angażowania się w różne ruchy polityczne, środowisko republikańskie wreszcie będzie zjednoczone. Środowisko republikańskie tworzy własną partię polityczną" - powiedziała Siarkowska na konferencji w Sejmie.   

Jak podkreśliła, tym, co będzie warunkowało sukces nowej formacji - Partii Republikańskiej - to m.in. fakt, iż będzie ona współtworzyć Zjednoczoną Prawicę (obecnie to PiS, Solidarna Polska i Polska Razem). "Wejście do Zjednoczonej Prawicy to szansa na realizację naszych marzeń, na to żeby środowisko republikańskie było nareszcie zjednoczone, żeby razem mogło pracować i działać na rzecz dobra Polski" - dodała posłanka.

Siarkowska powiedziała też, że republikanie mają "fantastyczne, merytoryczne zaplecze eksperckie", setki działaczy w całym kraju oraz reprezentację parlamentarną. Przypomniała, że ruch ten opiera się trzech zasadach ideowych. Są to: "prymat dobra wspólnego nad interesami grup", "podmiotowość państwa polskiego i "ochrona życia". 

Reklama

"Serdecznie zapraszamy wszystkich republikanów do zaangażowania się w partię polityczną, Partię Republikańską" - zaznaczyła Siarkowska. Według niej działacze ruchu są jeszcze m.in. w klubie PiS i Kukiz'15.   

Prezes Fundacji Republikańskiej Marek Wróbel podkreślił, że republikanie od samego początku popierają rząd Prawa i Sprawiedliwości, choć - jak zastrzegł - nie we wszystkim zgadzają się z "ekipą dobrej zmiany". "Teraz będziemy przekierowywać swoje siły eksperckie, swoje projekty również na naszą reprezentację parlamentarną" - dodał Wróbel. 

Siarkowska i Janowska w klubie PiS

Na konferencji Republikanów obecny był także szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który poinformował, że dwie posłanki koła Republikanów dołączą do jego klubu.  "To są dobre wiadomości - po pierwsze Zjednoczona Prawica poszerza się o nowe środowisko, po drugie - co bardzo nas cieszy - klub parlamentarny PiS powiększa się o dwie panie posłanki. Bardzo serdecznie i z radością witamy panie w naszym klubie" - podkreślił Terlecki.  

Do klubu PiS mają dołączyć: Siarkowska i Małgorzata Janowska. Trzecia z posłanek koła Republikanie, Magdalena Błeńska nie zamierza pójść w ich ślady. "Nie prowadziłam żadnych rozmów z PiS, posłanki zrobiły to za moimi plecami. Widocznie chciały przejść do klubu PiS" - powiedziała Błeńska PAP.   

Siarkowska pytana na konferencji prasowej o decyzję koleżanki z koła, odparła że "każdy ma prawo wybrać własną drogę polityczną".    

Reakcja zarządu stowarzyszenia Republikanie

Zarząd Stowarzyszenia "Republikanie" oświadczył w środę, że przejście Siarkowskiej i Janowskiej do klubu PiS to "ich indywidualna decyzja, związana wyłącznie z osobistymi korzyściami wynikającymi z wejścia do Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość".   

"Działanie takie jest niezgodne z zasadami wyznawanymi przez członków Stowarzyszenia, a także jego celami statutowymi. Działanie Anny Marii Siarkowskiej i Małgorzaty Janowskiej doprowadziło do likwidacji Koła Poselskiego 'Republikanie', a co za tym idzie zorganizowanej reprezentacji republikańskiej w Sejmie" - podkreśliły władze stowarzyszenia w oświadczeniu zamieszczonym na swej stronie internetowej.   

Według zarządu "deklaracja założenia Partii Republikańskiej (...) nie jest działaniem w żaden sposób powiązanym z działalnością Stowarzyszenia 'Republikanie'". "Zarząd Stowarzyszenia stanowczo odcina się od działań mających na celu podział środowiska republikańskiego w Polsce" - głosi oświadczenie.   

"Oczekujemy, że te osoby, które podpisały się pod deklaracją założycielską nowej Partii, a są członkami SR, postąpią honorowo i zrezygnują z członkostwa w Stowarzyszeniu" - podkreślił zarząd "Republikanów".   

Pod oświadczeniem podpisali się: prezes stowarzyszenia Karol Rabenda, sekretarz zarządu Marcel Klinowski, członkowie zarządu: Wojciech Helmin i Agnieszka Grzegorzewska oraz Magdalena Błeńska. 

Koło Republikanie

Koło Poselskie Republikanie składa się z trzech posłanek: Anny Siarkowskiej, Małgorzaty Janowskiej oraz Magdaleny Błeńskiej, które do Sejmu dostały się z list ruchu Kukiz'15.      

W lutym zeszłego roku posłanki opuściły klub Kukiz'15 i założyły własne koło. Siarkowska mówiła wówczas o utracie zaufania do klubu, któremu zarzuciła "obstrukcję" podczas głosowań w Sejmie 16 grudnia 2016 r. Sejmowa większość uchwaliła wówczas w Sali Kolumnowej Sejmu tegoroczną ustawę budżetową; zdecydowana większość posłów Kukiz'15 nie wzięła udziału w głosowaniach - inaczej zachowali się wtedy: Siarkowska i nieżyjący już poseł Rafał Wójcikowski.   

Anna Siarkowska i Magdalena Błeńska należą do założonego przez b. polityka PiS Przemysława Wiplera Stowarzyszenia "Republikanie". Siarkowska jest wiceprezesem tego Stowarzyszenia, a Błeńska koordynatorem Klubu Republikańskiego Sopot. 

Do "Republikanów" należał również Wójcikowski, który w styczniu 2017 r. zginął w wypadku samochodowym. W Sejmie zastąpiła go Małgorzata Janowska.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy