Dziś Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Miliony ludzi na świecie potrzebują elementarnej pomocy, aby przeżyć. Taką pomoc ofiarom konfliktów, klęsk żywiołowych i skrajnego ubóstwa niosą pracownicy humanitarni. Dziś jest ich święto, Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej ustanowiony przez ONZ.

W Polsce panuje sporo stereotypów na temat zadań i pracy ludzi niosących pomoc potrzebującym na świecie - pokazuje badanie Polskiej Akcji Humanitarnej.

Jak mówi Olga Blumczyńska rzeczniczka PAH, duża część społeczeństwa uważa, że pracownicy humanitarni to ludzie, którzy bezinteresownie poświęcają się pracy na rzecz innych, nie przyjmując za to wynagrodzenia. Wiele osób wyobraża sobie, że pracownicy PAH na przykład osobiście kopią łopatami studnie w Sudanie czy Somalii.

Jak wyjaśnia rzeczniczka PAH, pracownicy humanitarni to nie wolontariusze, ale profesjonaliści wyspecjalizowani w organizowaniu pomocy, negocjacjach i zarządzaniu.

"To nie tylko odruchy serca sprawiają że pomagamy innym. To przede wszystkim wiedza, jak profesjonalnie działać, wiedza na temat zarządzania budżetami, realizacja projektów . Zgadzamy się z tym, że to nie jest zwykła praca, to jest misja do której trzeba mieć powołanie. Ale nie dałoby się wykonywać tego zawodu, gdyby nie odpowiednie kwalifikacje" - powiedziała Olga Blumczyńska.

Życie i zadania pracowników humanitarnych można poznać bliżej czytając Bloga Humanitarnego. Platforma znajduje się pod adresem www.blog.pah.org.pl .

Pracownicy PAH z różnych części świata dzielą się tam swoimi doświadczeniami, opowiadają o życiu codziennym i zmaganiach z przeciwnościami, sukcesach i porażkach na swojej misji.

Dowiedz się więcej na temat: PAH | Janina Ochojska | pomoc humanitarna | Sudan | Somalia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy