Reklama

Reklama

Dzisiaj w nocy śpimy godzinę dłużej

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 26 października przed świtem wskazówki zegarów cofamy z godz. 3.00 na 2.00.

Czas letni zacznie znów obowiązywać od 29 marca 2009 r.

Reklama

Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma na celu efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego, a co za tym idzie oszczędność energii. Od 2000 roku w całej Unii Europejskiej czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października.

W Polsce wprowadzenie i odwołanie czasu letniego reguluje Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2004 roku, w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2004-2008.

Do oznaczania czasu letniego stosowany jest skrót DST pochodzący od ang. określenia Daylight Saving Time. Dla krajów stosujących czas środkowoeuropejski stosuje się skrót CEST (ang. Central European Summer Time).

Zmianę czasu stosuje około 70 krajów na całym świecie. W Europie jedynym państwem, które nie podlega temu zwyczajowi jest Islandia. Poza Europą zmiana czasu obowiązuje m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy