Episkopat: Lekarz nie jest usługodawcą w ramach medycyny życzeń

Zespół Ekspertów Episkopatu do spraw Bioetycznych zabrał głos w sprawie klauzuli sumienia i oświadczył, że "lekarz lub farmaceuta nie może być sprowadzony do roli usługodawcy w ramach medycyny życzeń".

Zespół przypomina, że wolność sumienia jest zasadą konstytucyjną i administracja nadzorująca pracę szpitali nie może jej ograniczać.

Reklama

Jak napisano w komunikacie, eksperci wydali oświadczenie, ponieważ w ostatnich tygodniach doszło do publicznego rozliczania lekarzy kierujących się sumieniem i odmawiających czynności wymierzonych przeciw życiu.

Działania zmierzające do potępienia lekarzy, którzy deklarują wolę wykonywania zawodu w zgodzie z sumieniem, eksperci oceniają "jako dyskryminujące i niezgodne z podstawowym prawem człowieka do wolności sumienia".

Eksperci Episkopatu podkreślają, że "w prawie polskim nie istnieje prawo do aborcji" i przypominają, że "przerwanie ciąży jest co do zasady zakazane, a dopuszczalność aborcji w pewnych sytuacjach jedynie wyłącza ponoszenie odpowiedzialności karnej" lekarza. Podkreślają również, że lekarz jest zobowiązany do niesienia pomocy tak dziecku, jak i kobiecie.

Zespół Ekspertów do spraw Bioetycznych zajął też stanowisko, że wymóg ewentualnego odesłania do innego lekarza jest sprzeczny z klauzulą sumienia. Zakłada bowiem czynną współpracę w tym, co jest moralnie złe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Opinia prawników ws. prof. Bogdana Chazana

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje