Reklama

Reklama

Gruntowna reorganizacja 36. specpułku, który przewozi VIP-ów

36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego, który zajmuje się przewożeniem najważniejszych osób w państwie, przechodzi reorganizację. Jest to praktycznie stworzenie jednostki od nowa - powiedział rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Robert Kupracz.

Pułk zmienia strukturę. Dotychczas były w nim dwie eskadry lotnicze - samolotowa i śmigłowcowa. Każda składała się zarówno pilotów, jak i personelu obsługującego sprzęt. Po zmianach lotnicy i personel techniczny będą zorganizowani w oddzielnych strukturach. Grupa zadań lotniczych, podzielona na eskadry, będzie składała się wyłącznie z pilotów, zaś grupa zabezpieczenia technicznego - z personelu naziemnego.

Reklama

- Oprócz tego powstanie dodatkowa grupa, która będzie się zajmowała programowaniem szkolenia, obsługą lotów, przygotowywaniem wylotów. Jest to praktycznie stworzenie jednostki od nowa - powiedział Kupracz w rozmowie z PAP.

Dodał, że część pilotów 36. splt przechodzi do innych zadań - bądź w Dowództwie Sił Powietrznych, bądź w pułku. - To są normalne działania, które wynikają z przyjęcia nowej struktury jednostki - wyjaśnił Kupracz. - Tutaj nie można mówić o tym, że to są odejścia. To są po prostu przesunięcia - podkreślił.

Kupracz zapowiedział, że do jednostki będzie też nabór nowych pilotów. Według radia RMF FM, które jako pierwsze podało informację o zmianach w pułku, gotowy jest już wewnętrzny dokument o wymaganiach dla nowych pilotów. Wśród wymagań ma być m.in. cywilna licencja. Przy naborze pułk ma także zwracać uwagę na wiek kandydatów, bo wożenie VIP-ów ma być dla pilotów zwieńczeniem kariery. Lotnicy z pułku mają również mieć wyższe niż dotychczas stopnie wojskowe i co za tym idzie - wyższe wynagrodzenia.

Reorganizacja pułku ma potrwać do początku kwietnia.

Pytany o powody zmian, Kupracz odpowiedział, że wszystkie jednostki lotnicze przechodziły reorganizację. - Przeszliśmy z systemu, gdzie była baza i eskadra na system baz lotnictwa - czy to taktycznego, czy transportowego, aby zarządzanie, dowodzenie takim organizmem było o wiele bardziej funkcjonalne, żeby można było uprościć wiele procedur, żeby zarządzanie było w jednym ręku - mówił.

Dodał, że reorganizacja pułku ma przygotować jednostkę do pełnienia nowych zadań, gdyby takie przydzielono jej w przyszłości. Dopytywany przez PAP, czy oznacza to, że zmieni się przeznaczenie jednostki, Kupracz podkreślił, że nadal będzie ona zajmować się tym, co dotychczas - przewożeniem najważniejszych osób w państwie i szkoleniem pilotów. - Jeszcze nie wiemy, jakie zadania mogą spotkać pułk w przyszłości, więc trzeba dostosować strukturę z wyprzedzeniem - powiedział.

To do 36. splt należał samolot Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem. Obecnie w składzie pułku pozostaje jeszcze jedna maszyna tego typu. Pułk czeka na nowe samoloty, które będą służyły do przewozu VIP-ów. Na początku lutego wiceminister obrony narodowej Marcin Idzik informował, że warunki przetargu na samoloty dla najważniejszych osób w państwie nie są jeszcze oficjalnie zaakceptowane.

Dowiedz się więcej na temat: Robert Kupracz | katastrofa w Smoleńsku

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje