Reklama

Reklama

Hofman: Macierewicz będzie kandydatem na wiceprezesa PiS

Rzecznik PiS Adam Hofman poinformował, że na posiedzeniu Rady Politycznej 23 listopada zostanie zgłoszona kandydatura Antoniego Macierewicza na wiceprezesa partii.

W ten sposób potwierdził nieoficjalne do tej pory informacje, że szef parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej może znaleźć się w ścisłym kierownictwie PiS.

Reklama

- Jest od dłuższego czasu wiadome, że taka propozycja na naszej Radzie Politycznej będzie zgłoszona. To jest kompetencja prezesa. Od członków Rady zależy, czy będzie wybrany. Osobiście uważam, że powinien być i będę głosował za jego wyborem - powiedział w piątek Hofman dziennikarzom w Sejmie, pytany o to czy Macierewicz może zostać wiceprezesem PiS.

Hofman argumentował dlaczego Macierewicz byłby dobrym wiceprezesem partii. - Ma zasługi historyczne. Jego życiorys mógłby obdzielić przynajmniej kilkunastu platformerskich opozycjonistów, jest współzałożycielem KOR-u, człowiekiem znanym i znaczącym w opozycji, na równi z Kuroniem i Michnikiem. Po drugie ma zasługi w III Rzeczypospolitej: jego chęć zerwania z komuną, pomysł lustracji - zaznaczył rzecznik PiS.

Za sukces Macierewicza uznał ponadto likwidację Wojskowych Służb Informacyjnych oraz jego działanie w zespole smoleńskim. - Jego determinacja spowodowała, że mimo licznych ataków ze wszystkich stron, wiemy więcej na temat katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. - podkreślił.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński o Macierewiczu jako potencjalnym kandydacie na wiceszefa partii mówił już w czerwcu 2012 roku. Jednak na kolejnych Radach wniosek o wybór Macierewicza nie pojawiał się. W grudniu kandydatura Macierewicza była dyskutowana na posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS. Większość opowiedziała się przeciwko temu, aby głosowanie w sprawie jego wyboru znalazło się w porządku obrad Rady Politycznej, co uwzględnił, choć nie musiał, prezes Kaczyński.

Rada Polityczna PiS odbędzie się w sobotę 23 listopada, w tym samym dniu co konwencja PO. Do kompetencji Rady Politycznej należy m.in. wybór i odwoływanie na wniosek prezesa PiS członków Komitetu Politycznego i wiceprezesów partii. Wiceprezesów partii jest obecnie troje. Są nimi: Mariusz Kamiński, Adam Lipiński oraz Beata Szydło. Jak wynika z rozmów PAP z politykami PiS, pozostaną na swoich stanowiskach.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne