Reklama

Reklama

IPN: Polska poniosła najwięcej ofiar podczas II wojny światowej

Polska poniosła stosunkowo największe straty osobowe w okresie II wojny światowej. III Rzesza i ZSRR na masową skalę mordowali, deportowali i wysiedlali Polaków. Oficjalnie mówi się o blisko sześciu milionach zabitych. Jednak może ich być nawet dwa razy więcej.

- Połowa ofiar to Polacy żydowskiego pochodzenia - mówi Mateusz Szpytma zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. - Skala terroru był tak duża, że ówczesne Państwo Podziemne i powojenny rząd komunistyczny nie mogły tego ustalić. Ustalenie pełnej liczby ofiar to nasz obowiązek. Musimy przywrócić pamięć o tych, którzy zginęli - dodaje Mateusz Szpytma.

Dane pięciu milionów ofiar

Reklama

Od dziesięciu lat z inicjatywy byłego prezesa IPN-u Janusza Kurtyki i ówczesnego wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasza Merty został uruchomiony specjalny program, który gromadzi dane o wszystkich osobach pomordowanych i represjonowanych. IPN powierzył jego prowadzenie Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Zgromadziliśmy już dane pięciu milionów ofiar - mówi Dariusz Pawłoś prezes Fundacji.

Wyzwanie jest ogromne. Polska przed II wojną światową liczyła trzydzieści pięć milionów obywateli. Pierwszy spis ludności po wojnie mówi o dwudziestu trzech milionach mieszkańców.

- Co się stało z dwunastoma milionami ludzi? - pyta Dariusz Pawłoś.

Apel IPN

Prowadzenie programu jest trudne, bo z jednej strony zaczął się on o wiele za późno. Z drugiej niezwykle trudno uzyskać dane o Polakach mieszkających wówczas na wschodzie kraju. IPN i Fundacja apelują, aby zgłaszać informacje o bliskich i sąsiadach, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Ogólnopolska baza danych działa na stronie internetowej straty.pl. Tam też jest specjalny kwestionariusz zgłoszenia.


Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje