Reklama

Reklama

Izba "Towarzystwo Gospodarcze Polska-Rosja" kończy działalność

Izba "Towarzystwo Gospodarcze Polska-Rosja", której prezesem był były premier Włodzimierz Cimoszewicz, kończy swoją działalność. "W tej chwili działają likwidatorzy, którzy w najbliższym czasie doprowadzą sprawę do końca" - przekazał PAP polityk.

Kandydat z pierwszego miejsca Koalicji Europejskiej w Warszawie do Parlamentu Europejskiego wyjaśnił, że powodem likwidacji organizacji była sytuacja gospodarcza po agresji Rosji na Ukrainę.

Reklama

"W toku działalności okazało się, że sankcje nałożone na Rosję po agresji na Ukrainę i kontrsankcje rosyjskie oraz ewidentna niechęć władz Rosji do Polski praktycznie zamknęły ten rynek dla przedsiębiorstw zrzeszonych w Izbie" - podkreślił.

Według Cimoszewicza kwestie te zarząd omówił ponad rok temu z przedsiębiorcami, sygnalizując jednocześnie, że możliwe będzie zakończenie działalności Izby. Z decyzją przedsiębiorców wstrzymano się na jakiś czas, ale jesienią ub.r. zarząd złożył wniosek do walnego zgromadzenia członków o rozwiązanie Izby. Wniosek ten przyjęto na początku grudnia, a obecnie TGPR jest w stanie likwidacji. Zdaniem byłego premiera likwidatorzy "w najbliższym czasie doprowadzą sprawę do końca".

Cimoszewicz kandyduje do PE

W grudniu ubiegłego roku pojawiły się informacje o możliwości kandydowania Cimoszewicza w wyborach. On sam, 11 grudnia wyraził taką gotowość.

"Ciągle wierzę we wspólną listę do Parlamentu Europejskiego. Jeśli będzie, jestem gotów ją poprzeć. Najbardziej aktywnie, jak tylko można, czyli także kandydując" - zadeklarował w programie "Tłit" Wirtualnej Polski.

Organizacja działała sześć lat

TGPR założyli w 2013 roku byli premierzy - Kazimierz Marcinkiewicz i Józef Oleksy. Celem organizacji było ożywienie stosunków gospodarczych między Polską a Rosją, a także wspieranie zarówno polskiego biznesu w Rosji, jak i rosyjskiego w Polsce.

Zapowiadając powołanie Izby, media cytowały Oleksego. "Niech Katyń i inne bolesne sprawy przyszłości toczą się swoim trybem, a biznes idzie do przodu" - mówił "Rzeczpospolitej" były premier.

Po śmierci Oleksego i ustąpieniu Marcinkiewicza ze stanowiska prezesa TGPR kierownictwo nad zarządem Izby w kwietniu 2016 r. objął Cimoszewicz. Za pracę w Izbie polityk nie pobierał pieniędzy. Swoją funkcję pełnił do czasu rozwiązania Izby w grudniu ub. r.

Cały czas funkcjonuje strona internetowa Izby. Na górze strony widać czas w Warszawie, Moskwie oraz Nowosybirsku. Możemy się z niej dowiedzieć, że Izba mieściła się na ulicy Krakowskie Przedmieście 79 w Warszawie. Jest statut, deklaracja członkostwa dostępna w języku polskim i rosyjskim oraz informacje na temat Rosji. W aktualnościach są wymienione aktywności Izby.

We wrześniu 2016 r. w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej z zarządem TGPR spotkał się ambasador Rosji Siergiej Andriejew i radca handlowy ambasady Vladimir Nefedow. "Prezes Zarządu Towarzystwa, Pan Włodzimier Cimoszewicz, poinformował o celach organizacji i planowanych przedsięwzięciach" - czytamy na stronie.

Z kolei w czerwcu tego samego roku w ambasadzie Rosji w Warszawie odbyło się przyjęcie z okazji święta narodowego - dnia Rosji, w którym udział wzięli członkowie zarządu Izby.

Jak funkcjonowała Izba?

Według statutu działania Izby TGPR koncentrowały się na wspieraniu i ochronie interesów jej członków. Mogli nimi zostać zarówno polscy, jak i rosyjscy przedsiębiorcy. Członkowie zobowiązywali się do płacenia składek, które stanowiły główne źródło finansowania działań Izby.

Podstawą funkcjonowania Izby było utrzymywanie relacji z organami administracji rządowej, których zadaniem jest wsparcie rozwoju polsko-rosyjskiej współpracy gospodarczej.

TGPR podejmowała współpracę m.in z Ogólnopolską Federacją Przedsiębiorców i Pracodawców-Przesiębiorcy.pl, a także z Przedstawicielstwem Handlowym Rosji. 

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje