"Jego pontyfikat był wielką lekcją dla Kościoła i świata"

Jak podkreślił dziś metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w liście pasterskim, skierowanym do wiernych z okazji Święta Dziękczynienia,związek pielgrzymki z roku 1979, "związek całego pontyfikatu św. Jana Pawła II z odzyskaną 25 lat temu przez Polskę wolnością jest oczywisty".

W niedzielę po raz siódmy obchodzone będzie Święto Dziękczynienia. W tym roku będzie ono poświęcone ogólnopolskiemu dziękczynieniu za kanonizację Jana Pawła II i 25. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności.

Reklama

"To papież przygotowywał nas do życia w wolności, to on prostował nas - przygniecionych ciężarem okresu komunizmu. To jego postawa w czasie stanu wojennego w dużej mierze przyczyniła się do wolności Polski i innych krajów Europy. Cały jego pontyfikat był wielką lekcją dla Kościoła i świata. Była to lekcja wiary i modlitwy, troski o prawdę, sprawiedliwość i godność człowieka. Była to lekcja zatroskania o godność małżeństwa i rodziny" - napisał w liście kard. Nycz.

Metropolita warszawski podkreśla w liście, że dziś niestety kwestionuje się rozumienie człowieka, które wynika z Ewangelii.

"Twierdzi się, że rewolucji przemysłowej, naukowo-technicznej i kulturowej musi towarzyszyć 'rewolucja człowieka', rozumiana jako odrzucenie dotychczasowych sposobów rozumienia jego natury i przeznaczenia. Szukamy nowych dróg do szczęścia, próbujemy nowych form życia społecznego. Próbujemy też redefiniować małżeństwo i rodzinę" - napisał hierarcha.

Metropolita wzywa też do zastanowienia się nad tym, czy zapaść demograficzna Polski nie jest poważnym skutkiem manipulacji Bożym prawem.

"Gdy dziękujemy Opatrzności za ćwierćwiecze wolnej Polski, w trosce o kolejne pokolenia musimy również wołać: nie czas na ideologicznie motywowane eksperymenty na człowieku, gdy zagrożone jest proste następstwo pokoleń Polaków! Nie eksperymentujmy z edukacją, z małżeństwem, z rodziną" - apeluje kard. Nycz w liście.

Podkreśla jednocześnie, że jeśli chcemy z dumą świętować kolejne polskie jubileusze, "musimy już dziś przywrócić właściwe miejsce prostym wartościom: wiernej miłości, zdolności do poświęceń, uczciwej pracy i międzyludzkiej solidarności".

Metropolita warszawski zachęca w liście do dziękczynienia Bogu za dar papieża Jana Pawła II i za jego kanonizację.

"Przy wznoszonej Świątyni Bożej Opatrzności, chcemy dziękować Bogu za Jego opiekę nad nami i nad całym światem. Pragniemy też powierzyć Bożej Opatrzności wszystkie polskie rodziny, od których tak wiele zależy w życiu Kościoła i całego społeczeństwa" - głosi list kard. Nycza.

 

 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje