Język polski jest ą-ę... i niech tak zostanie

Znaki diakrytyczne, które są jedną z najbardziej charakterystycznych cech naszego języka, są zagrożone. Polacy używają ich coraz rzadziej - niemal co drugi esemes wysyłamy bez polskich ogonków i kreseczek - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia. 21 lutego 2013 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

"Język polski ciągle ewoluuje. Jednak moim zdaniem nie zawsze są to zmiany na lepsze. Dziś dużym zagrożeniem dla polszczyzny jest skłonność do nieużywania charakterystycznych polskich liter" - mówi językoznawca Jerzy Bralczyk.

Reklama

"Im częściej będziemy pisać na przykład esemesy bez znaków diakrytycznych, tym większe prawdopodobieństwo, że 'ąści' szybko z naszego języka znikną. Tego bym niezwykle żałował, to byłoby naprawdę duże zubożenie. Uważam, że język polski jest ą-ę i tak powinno zostać. Używajmy polskich znaków za każdym razem, gdy wysyłamy esemes lub mejl" - apeluje.

Nie dbamy o język polski

Aż 63 proc. Polaków nie zawsze dba o poprawność językową swoich wypowiedzi ustnych, a co druga osoba nie przykłada wagi do poprawności swoich wypowiedzi pisemnych. Mimo że 64proc. Polaków jest zdania, że to, co wyróżnia język polski od innych języków i jest najbardziej charakterystyczną cechą języka polskiego, to znaki diakrytyczne, co piąta osoba ich nie używa, bo nie widzi takiej potrzeby.

Aż 53 proc. Polaków nie stosuje polskich znaków ze względów logistycznych, dzięki temu - jak twierdzą ankietowani - wiadomości pisze się o wiele szybciej.

Uzywajmy polskich znakow

"Z badania wynika, że część społeczeństwa nie ma świadomości, że używanie znaków diakrytycznych jest ważne. Zwłaszcza młodzi ludzie rzadziej zwracają na to uwagę. Istnieje więc potrzeba popularyzacji używania polskich znaków w codziennym życiu, w kontaktach nieformalnych, a nie tylko w sytuacjach oficjalnych" - mówi Michał Piechocki, Project Manager z ARC Rynek i Opinia.

Nieużywanie znaków diakrytycznych prowadzi do zaniku wyróżnialności języka polskiego i osłabienia jego roli w przekazywaniu z pokolenia na pokolenie polskiego dziedzictwa kulturowego.

Żeby uświadomić Polakom, jak ważne jest stosowanie znaków diakrytycznych, przez chwilę przestańmy ich używać. Język polski z dnia na dzień stanie się śmieszny i trochę obcy.

21 lutego 2013 przyłączmy się do kampanii "Język polski jest ą-ę" zorganizowanej pod patronatem Rady Języka Polskiego.

POLECAMY:

językpolskijestąę.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje