Reklama

Reklama

Kanada i USA ostrzegają przed marszem 11 listopada w Polsce

Na stronie Ambasady i Konsulatu USA w Polsce widnieje niecodzienne ostrzeżenie. Ambasada ostrzega amerykańskich obywateli przebywających w Warszawie przed marszem, jaki 11 listopada ma przejść ulicami miasta. Podobne ostrzeżenie wydało też kanadyjskie MSZ.

11 listopada 2018 roku odbędą się liczne wydarzenia publiczne upamiętniające polskie Święto Niepodległości - przypomina ambasada.

Reklama

"W 2017 roku w marszu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości wzięło udział ponad 50 tysięcy osób. W poprzednich latach niektórzy uczestnicy marszu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nieśli transparenty, rzucali race i skandowali hasła wymierzone w mniejszości rasowe, seksualne i religijne. Miały także miejsce starcia między uczestnikami marszu oraz demonstrantami z kontrmanifestacji. Jeśli tegoroczny marsz Stowarzyszenia Marsz Niepodległości odbędzie się, ma się on rozpocząć przed budynkiem Sejmu w pobliżu Pomnika Armii Krajowej i Podziemnego Państwa Polskiego. Uczestnicy przejdą stamtąd do Ronda Dmowskiego, a potem Alejami Jerozolimskimi i Wybrzeżem Szczecińskim udadzą się na Stadion Narodowy" - czytamy.

W związku z tym, wydano ostrzeżenie, które zaleca unikanie trasy marszu, demonstracji i śledzenie bieżących doniesień o wydarzeniach na marszu. "Nie należy zwracać na siebie uwagi" - dodaje ambasada.

Ostrzega także Kanada

Kanadyjskie MSZ wydało ostrzeżenie dla podróżujących do Polski, by w dniu Święta Niepodległości zachowali w Warszawie ostrożność ze względu na odbywające się marsze i demonstracje. Swoich obywateli ostrzegła również ambasada USA w Polsce i Departament Stanu.

W ramach obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę "w Warszawie na 11 listopada 2018 roku zaplanowanych jest kilka marszów i demonstracji" - napisano w czwartek na stronie internetowej kanadyjskiego MSZ, aktualizując sekcję ostrzeżeń dla podróżujących do Polski. "Przebywając w tym miejscu, proszę zachowywać ostrożność" - dodano.

Wokół tegorocznego marszu pojawiło się wiele problemów. Najpierw prezydent stolicy wydała decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada, organizowanego przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, następnie sąd tę decyzję uchylił. W międzyczasie prezydent ogłosił swój alternatywny marsz, który ma przejść trasą wyznaczoną wcześniej przez narodowców. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy