Reklama

Reklama

"Kapłaństwo to bycie dla potrzebujących"

Kapłaństwo jest byciem przede wszystkim dla ludzi potrzebujących - powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w Wielki Czwartek podczas mszy św. w Katedrze na Wawelu.

Wielki Czwartek w Kościele katolickim jest dniem Eucharystii i świętem kapłanów, bo tego dnia Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy ustanowił sakrament kapłaństwa.

Reklama

W archidiecezji krakowskiej jest to także dzień pielgrzymki służby liturgicznej do Katedry na Wawelu. Obecnym w świątyni ministrantom, lektorom, kościelnym, organistom, członkom scholi i przedstawicielom Ruchu Światło-Życie kardynał podziękował za to, że są blisko ołtarza. - Niech nikt ani nic nie oddali was od tego miejsca w Kościele, także krytyki Kościoła i ludzi Kościoła - zaapelował kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski podkreślił w homilii, że "kapłaństwo jest byciem przede wszystkim dla ludzi potrzebujących".

- Kapłan nie jest ani od spraw, które nawet ludzie bezbożni mogą załatwić, ani od ludzi, którzy Bożym wsparciem są najmniej zainteresowani - powiedział kardynał. - Kapłan to człowiek w drodze do człowieka potrzebującego, bo Bóg przez nas chce uczynić szczęśliwszym życie tych, którzy Boskiej pomocy potrzebują - dodał.

Metropolita przypomniał, że ksiądz w relacji z Bogiem jest sługą. - Bo kto nie jest Sługą Pana, nie może być sługą człowieka. Gdzie zaczyna się panowanie nad człowiekiem, tam kończy się kapłaństwo - podkreślił kard. Dziwisz.

Jak zaznaczył "świat nie potrzebuje kapłanów - historyków Bożego Słowa", którzy będą opowiadać o wydarzeniach, które miały miejsce dawno temu. - Nie tylko ludzie, do których jesteśmy posłani, ale i my sami potrzebujemy tej świętej wiary, która widzi, że Bóg działa tu i teraz, że Jego słowo wypełnia się na naszych oczach - wyjaśnił metropolita.

- Na Wawelu, przy katedralnym ołtarzu, w dzień kapłaństwa, w dzień Eucharystii - dziękując za łaskę bycia blisko ołtarza, prośmy Chrystusa gorąco, byśmy nigdy nie zostawili tego miejsca, w którym Bóg staje się najbliższy człowiekowi; byśmy nigdy nie zamieniali tego miejsca na ołtarz własnych pragnień i ambicji, gdzie Bóg schodzi na drugi plan, a drugi człowiek przestaje być bratem - powiedział kard. Dziwisz.

Podczas mszy poświęcone zostały oleje św. używane podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa i namaszczenia chorych. Kard. Dziwisz podziękował Bogu za święcenia biskupie, które otrzymał dziesięć lat temu, 19 marca w Bazylice św. Piotra w Rzymie z rąk Jan Pawła II.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: Bóg | kard. Stanisław Dziwisz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje