"Katolicyzm potrzebuje zmiany"

Benedykt XVI doprowadził do ożywienia różnych środowisk katolickich w Europie. Ale faktem jest, że chrześcijaństwo kwitnie poza nią - w Afryce i Ameryce Południowej - zauważa ksiądz Kazimierz Sowa w rozmowie z dziennikiem "Polska The Times".

Ksiądz Sowa twierdzi, że obecnie kościół katolicki najbardziej dynamicznie rozwija się na Południu - w Meksyku, krajach Ameryki Południowej, Afryce, w dalekiej Azji. To stamtąd księża przyjeżdżają do opustoszałych kościołów w Europie Zachodniej, gdzie brakuje powołań, by obsadzić wszystkie parafie.

Reklama

Taka sytuacja sprawia, że duchowni z tych krajów zechcą mieć większy wpływ na to, co się dzieje w Kościele. Niewykluczone więc, że następny papież będzie murzynem lub Latynosem.

Nie sprawdziły się przepowiednie sprzed dwudziestu lat, że nasze kościoły będą puste wskutek wejścia kapitalizmu.

Wśród wiernych wyodrębniły się dwa nurty. "Pierwszy to grupa katolików bardzo głęboko przeżywających własną wiarę. Religią kierują się przy dokonywaniu wyborów życiowych, ale także politycznych. Natomiast druga grupa to katolicy z tradycji. To są osoby, które ubierają choinkę na Boże Narodzenie, dzielą się jajeczkiem na Wielkanoc, ale tak naprawdę z Kościołem na co dzień mają niewiele wspólnego" - twierdzi duchowny.

W obecnych czasach Kościół powinien zachowywać dystans i wstrzemięźliwość w komentowaniu kolejnych odkryć i zjawisk społecznych, ponieważ nie wszystkie z nich mają rzeczywiście duże znaczenie z perspektywy czasu. Niemniej jednak powinien umiejętnie wykorzystywać nowe środki przekazu i komunikacji, bo bez nich trudno dotrzeć do szerokiego grona wiernych, zwłaszcza tych młodych.

"Teraz pytanie, jak szybko Kościół będzie w stanie wykorzystać to, co daje współczesna technika. Na pewno nie można jej nie zauważyć, gdyż to by wieszczyło kłopoty. Na całe szczęście Kościół, choć powoli, sięga po nowoczesne narzędzia komunikacji" - mówi Ksiądz Kazimierz Sowa "Polsce The Times".

Dowiedz się więcej na temat: Benedykt XVI | The Times | katolicyzm

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje