Klich oburzony atakiem na polską ambasadę w Moskwie

Polscy politycy komentują incydent w Moskwie. Jak donoszą rosyjskie agencje, polska ambasada została obrzucona racami i świecami dymnymi. Trzech sprawców ataku zostało już zatrzymanych.

Senator PO Bogdan Klich uważa, że nasze ministerstwo spraw zagranicznych powinno zażądać wyjaśnień od strony rosyjskiej. -  Ambasador Federacji powinien zostać wezwany do MSZ, bo nic nie usprawiedliwia zasady ząb za ząb - powiedział.

Reklama

W poniedziałek w czasie Marszu Niepodległości grupa chuliganów podpaliła między innymi innymi budkę strażniczą przed ambasadą Rosji w Warszawie. Na teren placówki rzucano też petardy i race. Senator Klich nazwał takie zachowanie haniebnym i nieodpowiedzialnym.  - W wyniku takiego działania, także nasza placówka jest atakowana - powiedział. Dodał, że polskie władze zostały postawione w najtrudniejszej sytuacji, bo muszą przepraszać za naruszenie eksterytorialności rosyjskiej ambasady.
Bogdan Klich dodał, że organizatorzy Marszu Niepodległości powinni przeprosić wszystkich Polaków za incydenty, a wobec sprawców podpaleń powinny zostać orzeczone surowe kary.

Środową akcję radykalnej Innej Rosji przed ambasadą RP w Moskwie potępił też wiceprzewodniczący komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Leonid Kałasznikow. Oświadczył, że zasługuje ona tylko na negatywne oceny.

- Akcja przedstawicieli Innej Rosji przed ambasadą Polski w Moskwie zasługuje tylko na negatywne oceny - podobnie jak wszelkie chuligaństwo i łamanie porządku prawnego  - oznajmił Kałasznikow, cytowany przez radio Echo Moskwy.

"Rosja od Warszawy do Port Artur"

W środę rano aktywiści Innej Rosji wrzucili race i świece dymne na teren polskiej ambasady. Rozpostarli też transparent z napisem "Rosja od Warszawy do Port Artur". Interweniowała policja; zatrzymała trzech uczestników manifestacji.

Jeden z jej uczestników Konstantin Makarow powiedział dziennikarzom, że była to symetryczna odpowiedź na poniedziałkowe burdy przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie.

Przedstawiciele ambasady RP nie komentują incydentu.

Trzon niezarejestrowanej Innej Rosji stanowią stronnicy zdelegalizowanej Partii Narodowo-Bolszewickiej (PNB), kierowanej przez pisarza i byłego dysydenta Eduarda Limonowa.

Zarzut niepodporządkowania się poleceniom funkcjonariusza policji

Jeden z założycieli tej formacji Siergiej Aksionow poinformował w swoim mikroblogu na Twitterze, że trzem zatrzymanym aktywistom organizacji przedstawiony zostanie zarzut niepodporządkowania się poleceniom funkcjonariusza policji, za co grozi kara grzywny do 1000 rubli (30,5 USD) lub aresztu do 15 dni.

Podczas zorganizowanego w poniedziałek w Warszawie przez środowiska narodowe "Marszu Niepodległości" doszło do burd m.in. w pobliżu budynku ambasady rosyjskiej; spłonęła budka wykorzystywana przez policjantów ochraniających placówkę. Na teren ambasady rzucono petardy i race. W centrum Warszawy doszło też do zamieszek przed squatami oraz do podpalenia instalacji artystycznej "Tęcza". Zniszczono kilka samochodów, powybijano szyby, wyrwano znaki drogowe.


Dowiedz się więcej na temat: ambasada | Polska | Rosja | Bogdan Klich | Moskwa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje