Klub PSL poparł Marka Sawickiego

Większość posłów Klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego poparła kandydaturę Marka Sawickiego na ministra rolnictwa - nieoficjalnie dowiedziała się IAR. Formalne głosowanie kandydatury ma się odbyć po godzinie 17.00. Sawicki był już ministrem rolnictwa przed powołaniem na to stanowisko Stanisława Kalemby.

Przypomnijmy: dziś rano do dymisji podał się Stanisław Kalemba.

Reklama

- Powodem złożenia mojej dymisji na ręce premiera jest brak podjęcia działań zwalczania skutków wystąpienia dwóch przypadków wystąpienia pomoru afrykańskiego u dzików przy granicy z Białorusią - oświadczył  Kalemba.

- Nie zgadzam się na wywieraną presję dotyczącą utylizacji tysięcy tuczników, z których mięso i przetwory są całkowicie zdrowe i bezpieczne dla konsumentów - dodał.

- Te przetwory są przecież potrzebne konsumentom, w ramach pomocy publicznej, w ramach pomocy dla najuboższych - wskazywał Kalemba.

W środę minister Kalemba informował posłów sejmowej komisji rolnictwa, że jego resort rozważa utylizację przerośniętych sztuk tuczników wieprzowych ze strefy buforowej przy granicy białoruskiej, gdzie wykryto występowanie wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików.

Jak wyjaśniał, do takiego kroku skłania fiasko rozmów z wielkimi przetwórcami, którzy nie zdecydowali się na skup mięsa ze strefy buforowej w ramach uzupełniania rezerw Agencji Rezerw Materiałowych.

Kalemba stwierdził, że powodem jego rezygnacji jest brak realizacji zaakceptowanego przez rząd planu działań dotyczącego zwalczania skutków wystąpienia w Polsce afrykańskiego pomoru świń.

- Wobec braku możliwości jego realizacji, nie wszystko leży w zakresie kompetencji ministra rolnictwa i rozwoju wsi, właśnie składam rezygnację - zaznaczył.

Dodał, że jego decyzja to efekt tego, że nadwyżki trzody chlewnej nie uzupełniły rezerw strategicznych państwa prowadzonych przez Agencję Rezerw Materiałowych podległą ministrowi gospodarki.
Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje