Kluzik-Rostkowska: Nie wyobrażam sobie religii na maturze

Kandydatka na ministra edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska jest przeciwna wprowadzeniu religii do egzaminu maturalnego. - Nie wolno mieszać nauki z wiarą - powiedziała w środę w TVN24.


- Religia jest sferą ducha i wiary i absolutnie nie wyobrażam sobie, żeby była przedmiotem maturalnym - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska. - Jestem w stanie sobie wyobrazić (na maturze - PAP) przedmiot taki jak historia religii, religioznawstwo, bo to jest jakaś wiedza, ale jak ocenić kwestie wiary? To są bardzo indywidulane sprawy - podkreśliła w programie "Kropka nad i".

Reklama

Jednocześnie zdaniem Kluzik-Rostkowskiej zajęcia z etyki w szkole powinny stać się "bardziej realnym przedmiotem niż dotychczas". - Teoretycznie jest wybór pomiędzy religią a etyką, a często bywa tak, że etyki albo nie ma albo jest gdzieś spychana - zaznaczyła.

Odnosząc się do problemu edukacji seksualnej w szkołach, Kluzik-Rostkowska powiedział, że młodzi "czerpią wiedzę o edukacji seksualnej z internetu w bardzo zwulgaryzowanej formie". - Byłoby, więc dobrze, żeby ta zwulgaryzowana wiedza została uzupełniona o coś, co jest po prostu kompletem informacji - uzasadniała.

Jej zdaniem dorosły człowiek, który wchodzi w życie, powinien być "wyposażony w taką wiedzę, która pozwoliłaby mu nie popełniać błędów, które będą go wiele kosztowały". Jak dodała, ma na myśli np. niechciane ciąże. - To jest bardzo poważny problem. Dobra edukacja seksualna jest metodą, aby tych błędów nie popełniać - podkreśliła.

Nowa minister edukacji pytana była także o to, od kiedy w szkołach należy wprowadzić edukację seksualną. Kluzik-Rostkowska podkreśliła, że najpierw należy określić, kto miałby taką edukację prowadzić. - Wcale nie jestem przekonana, że powinni to robić nauczyciele. Bywają czasami takie sytuacje, że do szkoły przychodzą osób z zewnątrz, które są kompetentne w tej dziedzinie i są lepiej przyjmowane przez młodzież - zaznaczyła.

Podkreśliła, że trzeba także "uszanować te rodziny, które nie życzą sobie takiej edukacji". - Ja bym bardzo chciała się dowiedzieć, z pomocą badań, skąd dzisiaj młodzież czerpie wiedzę na temat seksualności - powiedziała.

Kluzik-Rostkowska powiedziała także, że chciałaby po swojej nominacji "bardzo poważnie" przyjrzeć się projektom, nad którymi pracuje MEN.

Dodała, że z nauczycielami, którzy w sobotę przyjadą na manifestacje do Warszawy, spotka się jeszcze obecna minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas. Joanna Kluzik-Rostkowska zostanie zaprzysiężona na nowego ministra edukacji narodowej 27 listopada.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje