Kolejna milionowa darowizna dla Muzeum Historii Żydów Polskich

Aż 7 milionów dolarów trafiło do Muzeum Historii Żydów Polskich. Jest to kolejna dotacja, która zostanie wykorzystana na stworzenie wystawy muzeum. Darczyńcą jest Taube Foundation for Jewish Life and Culture.

Dzięki tym pieniądzom tworzenie stałej wystawy wkroczy w kolejną fazę przygotowań, których zwieńczeniem będzie otwarcie muzeum jesienią 2013 roku. Wystawa będzie zajmowała ponad 4 tys. metrów kwadratowych.

Reklama

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślał, że realizacja muzeum postępuje bardzo szybko, a - co najważniejsze - w nietypowym dla Polski systemie.

Prywatni inwestorzy i darczyńcy spotykają się Ministerstwem Skarbu Państwa, by realizować jedno z najważniejszych przedsięwzięć muzealnych w Polsce.

- Ta placówka jest spełnieniem ważnego zadania jakim jest pokazanie wspólnej historii Polaków i Żydów - podkreślał minister Zdrojewski.

"To muzeum jest dla wszystkich"

Tad Taube, przewodniczący Taube Foundation for Jewish Life and Culture i Konsul Honorowy RP w Kalifornii podczas uroczystości tłumaczył, że na początku budowy muzeum o pieniądze nie było łatwo lecz idea tej placówki przyciągnęła darczyńców nie tylko ze środowisk żydowskich.

Przewodniczący Rady Muzeum Marian Turski podkreślał, że będzie to placówka nie tylko dla Żydów. - To muzeum jest dla wszystkich, Żydów i nie Żydów, dla polskiej młodzieży i dorosłych, żeby zrozumieli o kogo chodzi. Zaś młodzież z Izraela dowie się więcej o swoich korzeniach i o miejscu gdzie powstawał ruch Chasydów czy BUND - tłumaczył.

Koordynator projektu wystawy Barbara Kirshenblatt - Gimblett wyjaśniała, że ekspozycja tego muzeum będzie tylko w niewielkim stopniu przypominała o Holocauście, a przede wszystkim pokaże 1000 lat obecności Żydów w Polsce.

- W ten sposób chcemy przypomnieć Żydom o ich dziedzictwie i o ich przeszłości tutaj w Polsce i ponownie połączyć Polaków i Żydów. Mam wrażenie - mówiła - że historia Żydów odeszła nieco na drugi plan i została przesłonięta tragedią Holocaustu. Więc naszym zadaniem jest odzyskanie historii Żydów w Polsce.

Zwiedzający wystawę prześledzą losy diaspory przez kolejne wieki, aby na końcu poznać obecną sytuację Żydów w Polsce i na świecie.

Po drodze zobaczą między innymi jeden z najciekawszych obiektów, który powstał z myślą o Muzeum - replikę drewnianego, pokrytego polichromią dachu synagogi z Gwoźdźca. Poznają wiek złoty społeczności żydowskiej w okresie świetności państwa polskiego, wejdą na międzywojenną ulicę, zobaczą getto oczyma jego mieszkańców.

Dowiedz się więcej na temat: darowizna | muzeum

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje