Komornik zabezpieczył konto Nowoczesnej. "Wyrok nie zapadł"

- Komornik zabezpieczył jedno z kont Nowoczesnej - przekazał skarbnik partii Mirosław Pampuch. Jak dodał, "nie jest to postępowanie egzekucyjne".

Portal wp.pl podał we wtorek, że komornik zabezpieczył jedno z kont Nowoczesnej.

"Nie zapadł wyrok dotyczący wierzytelności"

Reklama

Mirosław Pampuch potwierdził w rozmowie z PAP, że wszczęto procedurę komorniczą. "Komornik objął jedno z naszych kont zabezpieczeniem, to nie jest postępowanie egzekucyjne, a zabezpieczające. Nie zapadł żaden wyrok dotyczący wierzytelności, natomiast sąd dokonał zabezpieczenia na rzecz przyszłego ewentualnego wyroku" - mówił poseł Nowoczesnej.

O co chodzi?

Skarbnik partii przekazał, że chodzi o nieopłaconą fakturę na kwotę ok. 150 tys. zł - jak wskazywał - to zobowiązanie zaciągnięte decyzją Ryszarda Petru w maju 2017 r. "Cały czas rozmawiamy z tą firmą, jesteśmy bardzo blisko podpisania ugody i restrukturyzacji tej wierzytelności. Nie skutkuje to negatywnymi konsekwencjami dla partii" - dodał.

Pampuch stwierdził też, że "sytuacja finansowa Nowoczesnej wynika z zobowiązań zaciągniętych przez poprzedniego przewodniczącego partii".

"Nowoczesna ma długi, ale je spłaca"

Skarbik partii zapewnił, że Nowoczesna spłaca swoje długi na bieżąco. Na początku roku Pampuch mówił, że Nowoczesna ma ok. 2,5 mln zł zadłużenia, wynikającego z kampanii wyborczej (kredyt zaciągnięty w 2015 r. w PKO BP oraz środki, które Nowoczesna jest winna Polsatowi za spoty wyborcze w kampanii parlamentarnej).

Partia straciła subwencje

W 2016 r. Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Nowoczesnej z wyborów parlamentarnych w 2015 r., w wyniku czego partia straciła państwowe subwencje, przysługujące partiom znajdującym się w Sejmie.

Podstawą do odrzucenia sprawozdania finansowego było m.in. przelanie blisko 2 mln zł (1 mln 971,5 tys. zł) bezpośrednio z rachunku bieżącego partii na rachunek komitetu wyborczego utworzonego w wyborach parlamentarnych w 2015 r. Przelanie środków na kampanię wyborczą z pominięciem rachunku funduszu wyborczego naruszyło przepisy ustawy o partiach politycznych i było przesłanką do odrzucenia sprawozdania finansowego partii.

Odrzucenie sprawozdania stało się źródłem problemów finansowych Nowoczesnej.

Aleksandra Rebelińska

Reklama

Reklama

Reklama