Komorowski i Burkhalter m.in. o Ukrainie i relacjach polsko-szwajcarskich

O potrzebie kontynuowania dialogu na Ukrainie, wzmacnianiu relacji - w tym gospodarczych - Polski i Szwajcarii rozmawiali w poniedziałek w Warszawie prezydenci obu państw - Bronisław Komorowski i Didier Burkhalter, który przebywa w dwudniową wizytą w Polsce.

Komorowski po spotkaniu z prezydentem Szwajcarii podkreślił, że Polska i Szwajcaria zdecydowanie opowiadają się za kontynuowaniem "ukraińsko-ukraińskiego dialogu". Zadeklarował, że zarówno on jak i prezydent Szwajcarii są zwolennikami podejmowania kroków, które powstrzymałyby ryzyko rozwiązań siłowych w tym kraju.

Reklama

Gratulując Burkhalterowi przejęcia przez Szwajcarię przewodnictwa w OBWE, Komorowski podkreślił, że to struktura, "która może być bardzo ważna z punktu widzenia rozwiązywania zjawisk kryzysowych we wschodniej części Europy".

Burkhalter - odnosząc się do sytuacji na Ukrainie - poinformował, że w ubiegłym tygodniu w Davos jako reprezentant OBWE spotkał się z ukraińskim premierem Mykołą Azarowem. - Powiedziałem premierowi o tym, że (...) jesteśmy gotowi wziąć udział jako mediator, pośrednik, by zwiększyć szanse na demokratyczne i pokojowe rozwiązanie konfliktu i uniknięcie przemocy  - powiedział. Podkreślił, że oczekuje obecnie na odpowiedź rządu ukraińskiego, jakie będą możliwości ewentualnego działania OBWE "w tej bardzo delikatnej sprawie". Podziękował również Komorowskiemu za przedstawienie opinii i doświadczeń dotyczących Ukrainy.

Wizyta w Polsce jest pierwszą dwustronną wizytą Burkhaltera po objęciu przez niego 1 stycznia urzędu prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej. Komorowski ocenił, że wybór naszego kraju jako celu pierwszej wizyty potwierdza "wolę z obu stron wzmacniania relacji wzajemnych i szukania różnych formuł współpracy".

"Zdecydowanie trzymamy kciuki za rząd Szwajcarii"

Komorowski przekonywał, że Polska może być atrakcyjna dla Szwajcarii jako kraj szybko rozwijający się, a my z kolei możemy korzystać z wielu doświadczeń Szwajcarii, która - jak mówił - "swój dobrobyt i rozwój buduje już od wielu lat".

Serdecznie też podziękował "nie tylko za wymianę poglądów, ale także i parę uzgodnień ważnych dla relacji bilateralnych, polsko-szwajcarskich". Wymienił w tym kontekście starania rządu szwajcarskiego, aby referendum dotyczące ograniczenia swobodnego przepływu osób w ramach systemu UE nie zaszkodziło "relacjom szwajcarsko-europejskim i szwajcarsko-polskim". - Zdecydowanie trzymamy kciuki za rząd Szwajcarii  - zadeklarował Komorowski.

9 lutego Szwajcarzy mają się wypowiedzieć w referendum na temat inicjatywy zgłoszonej przez populistyczną, liberalno-prawicową Szwajcarską Partię Ludową (SVP), która domaga się ograniczenia imigracji poprzez przywrócenie limitów dotyczących zagranicznych pracowników. Zostały one zniesione, gdy Szwajcaria podpisała z UE umowę o swobodnym przepływie obywateli, co miało zagwarantować Szwajcarom pierwszeństwo w dostępie do unijnego rynku pracy.

Polski prezydent poinformował też, że zaprosił Burkhaltera na obchody 25-lecia wyborów 4 czerwca 1989 roku.

Podziękował ponadto za deklarację "świadomego dążenia do rozwiązania problemu natury historyczno-symbolicznej, jaką jest kwestia dalszego funkcjonowania muzeum w Rapperswil". Placówce, której historia sięga 1870 r., grozi eksmisja z XIII-wiecznego zamku nad Jeziorem Zuryskim. Muzeum uważane jest za jedną z najciekawszych i najstarszych polskich placówek kulturalnych poza granicami kraju. Założone jako Muzeum Narodowe kilka lat po powstaniu styczniowym służyło zabezpieczeniu polskich zabytków historycznych i propagowaniu spraw polskich. Obecnie przyszłością placówki zajmuje się powołany przez miejscowe władze zespół, który w marcu ma przedstawić nowy plan zagospodarowania zamku.

"Nigdy w Polsce nie byłem, a bardzo mi się ten kraj podoba"

Z kolei Burkhalter mówił, że stosunki łączące Polskę i Szwajcarię można porównać do sąsiedzkich, choć nie łączy nas wspólna granica. Prezydent Szwajcarii podkreślił, że jest to jego pierwsza wizyta w Polsce - nie tylko oficjalna, ale i prywatna. - Nigdy w Polsce nie byłem, a bardzo mi się ten kraj podoba - powiedział.

Ocenił, że polsko-szwajcarskie stosunki zarówno polityczne, jak i gospodarcze układają się bardzo dobrze. Wskazał, że wymiana gospodarcza między Polską a Szwajcarią odnotowuje bardzo wysoki poziom i stale wzrasta; zwrócił uwagę, że jest to wymiana porównywalna do tej pomiędzy Szwajcarią i Rosją czy Indiami. Zaznaczył także, że jego kraj - który stworzył w Polsce ok. 40 tys. miejsc pracy - jest drugim inwestorem w Polsce spoza UE.

Poinformował także, że w jego rozmowie z Komorowskim pojawił się temat zacieśnienia współpracy z Grupą Wyszehradzką, m.in. w sprawach ekonomicznych, społecznych i poszanowania praw człowieka.

Burkhalter przypomniał, że w poniedziałek przypada Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, a we wtorek jego delegacja uda się do byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w towarzystwie małej dziewczynki - wnuczki jednej z ocalonych z obozu osób.

Dowiedz się więcej na temat: Bronisław Komorowski | Didier Burkhalter

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje