Reklama

Reklama

Komorowski przetrzymuje akta katyńskie

Wciąż nie jest znany termin przekazania do Instytutu Pamięci Narodowej 50 tomów akt z rosyjskiego śledztwa katyńskiego. Od grudnia zeszłego roku materiały te znajdują się w dyspozycji Kancelarii Prezydenta, która mimo wymiany pism z IPN, nie zadeklarowała jeszcze konkretnej daty przekazania dokumentacji - wytyka "Nasz Dziennik".

Na początku grudnia ub.r. rosyjska Prokuratura Generalna przekazała Ambasadzie RP w Moskwie kolejną partię akt.

Reklama

W połowie grudnia dokumenty katyńskie były już w Polsce, a MSZ informowało, że mają być wkrótce przekazane do IPN. Jak się okazuje, trafiły one wówczas do Kancelarii Prezydenta, gdzie według tamtejszego biura prasowego, zostały "zeskanowane".

Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta deklaruje, że kopia cyfrowa i oryginały 50 tomów kserokopii zostaną przekazane do Instytutu Pamięci Narodowej. Jednak wymiana korespondencji w tej sprawie trwa już ponad miesiąc i nic z niej konkretnego nie wynika.

W dodatku zapowiadane przez kancelarię na zeszły tydzień, spotkanie robocze dot. akt, nie odbyło się. Nie wiadomo z jakich powodów - czytamy w publikacji "Naszego Dziennika".

Kancelaria Prezydenta informuje:

W związku z artykułem p. Zenona Baranowskiego pt. "Komorowski przetrzymuje akta", który ukazał się w dniu 3 marca br. w gazecie "Nasz Dziennik" Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oświadcza:

Wstępny termin przekazania kopii cyfrowych i oryginałów 50 tomów kserokopii akt katyńskich do Instytutu Pamięci Narodowej został uzgodniony przez przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP oraz IPN podczas spotkania roboczego, które odbyło się 21 lutego br.

Podczas spotkania uzgodniono, że przekazanie akt nastąpi w pierwszych dniach marca br., po przygotowaniu przez obie strony niezbędnej dokumentacji i protokołów zdawczo-odbiorczych. Termin przekazania kopii cyfrowych i oryginałów 50 tomów kserokopii akt katyńskich do IPN został ostatecznie wyznaczony na piątek 4 marca 2011 roku, tj. w przededniu 71. rocznicy (5 marca 1940 roku) podjęcia przez władze sowieckie decyzji o rozstrzelaniu polskich oficerów i jeńców wziętych do niewoli po wybuchu II wojny światowej.

Przekazanie kopii cyfrowych i oryginałów 50 tomów kserokopii akt katyńskich do IPN odbędzie się w Pałacu Prezydenckim w piątek 4 marca 2011 roku o godzinie 14.

Dowiedz się więcej na temat: 50+ | Nie | Kancelaria Prezydenta | Nasz Dziennik

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje