Komorowski w Olkuszu: Polska niesłychanie szybko nadrabia skutku bankructwa

- Widzimy, jak wiele się zmieniło. To nie znaczy, że żyjemy w raju, do tego jeszcze daleka droga. Wiemy jednak, że od nas zależy to - bo jesteśmy wolnymi ludźmi - czy lepiej, mądrzej tę wolność zagospodarujemy - takie słowa skierował do mieszkańców Olkusza Bronisław Komorowski, odnosząc się do 25. rocznicy czerwcowych wyborów z 1989 r. i ich konsekwencji. Dodał też, że Polska w sposób niesłychanie szybki nadrabia skutku bankructwa ekonomicznego PRL, ale na dogonienie świata zachodniego będą jeszcze musiały pracować całe pokolenia Polaków

Prezydent po przyjeździe do Olkusza spotkał się na rynku z mieszkańcami tego miasta. Według informacji policji zebrało się tam ok. tysiąca osób.

Reklama

Bronisław Komorowski przemawiał stojąc na zrekonstruowanych murach średniowiecznego ratusza, którego fragmenty zostały odkryte podczas rewitalizacji olkuskiej starówki. Inwestycja ta została zakończona w ubiegłym roku. Na zakończenie spotkania mieszkańcy Olkusza zrobili sobie wspólne zdjęcie z prezydentem.

Komorowski w Olkuszu wziął też udział w spotkaniu z przedstawicielami samorządów miasta, okolicznych gmin i powiatu. Przypomniał tam m.in., że Olkusz jest jednym z miast polskich naznaczonych trudnym startem po upadku PRL - w ten sposób nawiązał do faktu, że po 1989 r., w wyniku przemian gospodarczych, w Olkuszu upadło kilka ważnych firm, a miasto dotknęło wysokie bezrobocie.

- Pamiętajmy, że nasza wolność odzyskana 25 lat temu przy użyciu kartki wyborczej była połączona z doświadczeniem kompletnego bankructwa poprzedniego systemu. Było to bankructwo polityczne, moralne, ale także ekonomiczne - mówił Komorowski. Prezydent podkreślił jednocześnie, że Polska jest krajem, który "nadrabia w sposób niesłychanie szybki zaległości i skutki tamtego bankructwa".

- Doganiamy świat zachodni i dogonimy, ale na to będą pracować jeszcze całe polskie pokolenia - dodał Komorowski.

Prezydent w ramach wizyty w Małopolsce odwiedził już Miechów, a po południu weźmie udział we mszy w Katedrze na Wawelu w intencji Ojczyzny, marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy z okazji 100. rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje