Reklama

Reklama

Konwencja przeciw przemocy wobec kobiet nie w Polsce. Gowin przeciw

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin jest przeciwny wprowadzeniu konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet . Na konferencji w Krakowie tłumaczy, że nie zgadza się z postulatami dokumentu. Nazwał je skrajnymi i uderzającymi w tradycyjny model rodziny.

W przyszłym tygodniu do konsultacji międzyresortowych i społecznych trafi propozycja zmiany przepisów o ściganiu za gwałty. Według planów ministerstwa, postępowanie wszczynane byłoby z urzędu, ale ofiara mogłaby odmówić zeznań, a wtedy automatycznie śledztwo byłoby zawieszane. Zmiany dotyczyłyby też sposobu przesłuchiwania.

Reklama

"Chcemy aby w odniesieniu do wszystkich ofiar gwałtu stosowane były takie zasady przesłuchiwania zarówno przez policję jak i przez sądy jakie obowiązują w odniesieniu do dzieci" - powiedział minister sprawiedliwości.

Według niego, zmiany w przepisach mogą zacząć obowiązywać po wakacjach.

Reforma sądownictwa

Odnosząc się do reformy sądownictwa i likwidacji małych sądów Jarosław Gowin powiedział, że będzie ona zależała od rozmowy z Donaldem Tuskiem.

Jak wczoraj informowało Polskie Radio, reorganizacja sądów stoi pod znakiem zapytania, bo sprzeciw w tej sprawie zgłaszali politycy PSL-koalicjanta Platformy w rządzie. Dodatkowo politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego przekonują, że rozporządzenie w tej sprawienie wejdzie w życie pierwszego lipca.

"Podporządkuję się decyzji premiera" - zapowiedział w Krakowie minister Gowin. "Jestem urzędnikiem państwowym, mam swojego przełożonego, jest nim prezes Rady Ministrów i jeżeli premier wyda mi polecenie, zebym sie z tej reformy wycofał, to oczywiście tak zrobię, natomiast jeżeli decyzja będzie w moich rękach, a wszystko na to wskazuje, to ta reforma zostanie przeprowadzona" - powiedział.

Szef resortu sprawiedliwości dodał, że po konsultacjach społecznych i rozmowach ze związkami zawodowymi liczba sądów, które powinny ulec reorganizacji, zmniejsza się.

"Według tej propozycji, którą w tej chwili konsultujemy ta liczba zmniejszyłą się do 110, a nie wykluczam, ze ostateczna decyzja to będzie około 100 sądów" - powiedział.

Reforma miała pierwotnie dotyczyć około 120 sądów. Minister sprawiedliwości podczas konferencji w Krakowie zapowiedział też, że strajki taksówkarzy przeciwko deregulacji nie zmienią stanowiska rządu w sprawie uwolnienia zawodu. Zaznaczył przy tym, że deregulacja w przypadku taksówkarzy może mieć inny kształt, niż w pozostałych zawodach. "Będę rekomendował, aby w sprawie egzaminów, tego czy mają się one odbywać czy nie, były w gestli samorządów" - powiedział.

Jednym z postulatów taksówkarzy jest zachowanie egzaminów i ograniczona liczba licencji na przewóz osób. Listę kilkunastu postulatów kierowcy złożą w urzędzie marszałkowskim Ogólnopolski protest taksówkarzy zapowiadany jest na 16-ego maja. Związkowcy nie wykluczają również strajku w dniu rozpoczęcia Euro 2012.

Paweł Pawlica, Kraków

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: Kraków | konwencja | przemoc wobec kobiet | kobieta | Jarosław Gowin | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje