Kopacz: Część ministrów musi się pożegnać

- Jestem gotowa ze składem rządu. Część z urzędujących ministrów pozostanie na stanowiskach, część musi się pożegnać - zapowiedziała dzisiaj przyszła pani premier Ewa Kopacz.

- Rząd będzie merytoryczny, pełen silnych osobowości i będzie spajał PO - dodała. Kopacz zapowiedziała także, że nie ma zamiaru zmieniać struktur ministerstw. - Wtedy kiedy pan prezydent powierzył mi tę misję, postawiłam sobie trzy zadania. Po pierwsze, że ma to być rząd merytoryczny, rząd pełen silnych osobowości i rząd, który będzie jednoczył PO. Mogę państwu powiedzieć: osiągnęłam swój cel - powiedziała Kopacz dziennikarzom po zakończeniu spotkań z ministrami.

Sejm wybierze nowego marszałka 24 września

Reklama

Sejm wybierze nowego marszałka Izby w środę 24 września - zdecydował Konwent Seniorów.

"Klub PO zaproponował, aby w środę 24 września przeprowadzić wybór marszałka Sejmu. W uzasadnieniu podano okoliczności pozaparlamentarne, bez związku z tworzeniem rządu" - powiedział PAP wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk (PO). Według wcześniejszych informacji, Sejm miał wybrać marszałka Sejmu w czwartek 25 września.

Zmiany na najwyższych stanowiskach w państwie są konieczne w związku z wyborem premiera Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Dotychczasowa marszałek Sejmu Ewa Kopacz została desygnowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na premiera. Powołanie rządu planowane jest na 22 września; tego dnia przed zaprzysiężeniem gabinetu Kopacz ma zrezygnować z funkcji marszałka Sejmu.

Kopacz zapowiadała wcześniej, że do godz. 21 we wtorek 23 września kluby sejmowe mają czas na zgłoszenie kandydatów na marszałka. PiS, SLD i TR nie zamierzają przedstawiać własnych kandydatów. Koalicyjne PSL zapowiada poparcie dla kandydata Platformy.

Klub PO decyzję ws. kandydata na marszałka Sejmu podejmie prawdopodobnie we wtorek rano. Według doniesień medialnych, największe szanse na objęcie funkcji marszałka Sejmu ma Radosław Sikorski.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, Sejm wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

1 października Kopacz wygłosi w Sejmie expose; wtedy odbędzie się też głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy