"Kościół chce poznać przyczyny i reagować na pedofilię duchownych"

Prymas abp Wojciech Polak odniósł się do problemu pedofilii w Kościele i zadeklarował, że Kościół chce rozeznać przyczyny prowadzące do przestępczości seksualnej wobec małoletnich i szukać odpowiedzi na tę sytuację

W przyszłym tygodniu odbędzie się msza św. z udziałem pokrzywdzonych przez duchownych i konferencja nt. pedofilii.

Reklama

Czwartkowe spotkanie z dziennikarzami poprzedziło międzynarodową konferencję: "Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele", która odbędzie się w Krakowie 20-21 czerwca. Jej organizatorem jest Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum oraz koordynator ds. dzieci i młodzieży w Konferencji Episkopatu Polski ks. Adam Żak. Konferencja jest skierowana do przedstawicieli biskupów, przełożonych zakonnych, osób odpowiedzialnych za ruchy katolickie itp. Do tej pory zarejestrowało się na nią 150 osób.

Najważniejszym elementem spotkania ma być liturgia pokutna, która zostanie odprawiona 20 czerwca o godz. 19. w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie. Jak mówił ks. Żak, to akt skruchy za grzechy pedofilii w Kościele. - Akt wyznania przez Bogiem i ludźmi grzechu, akt przeprosin i nadziei na przebaczenie i pojednanie - podkreślił ks. Żak.

Zaznaczył, że będzie to pierwsze tego typu nabożeństwo w Polsce. Mają w nim uczestniczyć osoby pokrzywdzone przez duchownych.

- Ta konferencja ma nam dopomóc rozeznać kontekst i przyczyny, które prowadzą do popełnienia tych ciężkich grzechów (...) jak i szukać na to odpowiedzi. To konferencja dla Kościoła w Polsce, bo jest konieczność pogłębienia wiedzy o sytuacji, na którą musimy odpowiadać - mówił abp Polak.

Ks. Żak mówił z kolei, że "zjawisko związane z przestępczością seksualną jest skomplikowane i ma różne płaszczyzny - sprawcy, ofiary, różne środowiska, czynniki, które mu sprzyjają i o nich trzeba mieć wiedzę".

- Nie wystarczy o pedofilii mówić - podkreślił ks. Żak. W jego opinii konieczne jest rozpoznanie czynników i tworzenie potem programów dla środowisk, w których zjawisko pedofilii może wystąpić.

Ks. Żak wyjaśnił, że międzynarodowa konferencja to szkolenie, z którego będzie można dowiedzieć się, jak z pedofilią wśród duchownych radziły sobie inne kraje np. Irlandia czy USA; zaplanowano też referat na temat sprawców przestępczości seksualnej wobec dzieci i uwarunkowań sprzyjających pedofilii w Kościele. Konferencja ma być także próbą odpowiedzi na pytanie: jaka jest skala zjawiska pedofilii w polskim Kościele.

Podczas konferencji prasowej prymas był pytany, czy są w Polsce możliwe odszkodowania dla ofiar duchownych. Abp Polak oświadczył, że Kościół uważa, iż w tej kwestii odpowiedzialność jest indywidualna i ponosi ją sprawca czynu.

Ks. Żak pytany był przez dziennikarzy czy prawdą jest, że zaproszenia na konferencję nie otrzymał Marek Lisiński, prezes Stowarzyszenia "Nie lękajcie się" - organizacji, które zrzesza osoby poszkodowane przez księży pedofilów.

Ks. Żak odparł: "stan naszych relacji nie jest jeszcze taki, byśmy w sposób otwarty, na publicznej płaszczyźnie mogli rozmawiać". Nie wykluczył jednak indywidualnych spotkań i rozmów

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy