Kosiniak-Kamysz: Świadczenia pielęgnacyjne będą podwyższane co roku

Wzrost świadczenia pielęgnacyjnego będzie następował co roku i będzie proporcjonalny do wzrostu minimalnego wynagrodzenia; w Senacie zaproponujemy stosowną poprawkę - zapowiedział w piątek w Sejmie minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister zabrał głos, odpowiadając na pytania posłów w trakcie głosowań nad poprawkami do projektu ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne.

Ustawa podwyższająca świadczenia pielęgnacyjne jest odpowiedzią na protest rodziców niepełnosprawnych dzieci trwający od ponad dwóch tygodni w Sejmie. Projekt przewiduje, że świadczenie od maja wzrośnie do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto.

Reklama

- Intencją rządu jest utrzymanie relacji świadczenia pielęgnacyjnego do minimalnego wynagrodzenia, żeby to świadczenie wzrastało razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia - zadeklarował Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił, że jest to możliwe w oparciu o dzisiejsze przepisy dotyczące weryfikacji świadczeń rodzinnych.

- Ale żeby dać pewność tym wszystkim, którzy nie chcą uwierzyć w dobre intencje podnoszenia świadczenia do wysokości wynagrodzenia minimalnego i podnoszenia go również po etapie dojścia do 1300 zł, na etapie prac w Senacie zaproponujemy poprawkę, która spowoduje powiązanie wzrostu świadczenia pielęgnacyjnego o procentowy wzrost płacy minimalnej, żeby ta pewność była - mówił Kosiniak-Kamysz.

- Wzrost świadczenia będzie następował co roku i będzie proporcjonalny do wzrostu minimalnego wynagrodzenia - zapewnił.

FORUM: Jak oceniasz propozycję Sejmu?

Dowiedz się więcej na temat: Władysław Kosiniak-Kamysz | niepełnosprawni | Sejm RP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje