Kownacki: Berczyński widział dokumentację dotyczącą przetargu na Caracale

Wacław Berczyński nie miał wpływu na przetarg dotyczący śmigłowców - powiedział dzisiaj Bartosz Kownacki, wiceszef MON. Dodał jednak, że Berczyński widział dokumentację dotyczacą postępowania, która była "de facto archiwalna".

14 kwietnia w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Berczyński stwierdził: "to ja wykończyłem Caracale. Znam się na tym, znam się na śmigłowcach, znam się na lotnictwie". MON tym słowom zaprzeczyło. Także wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki mówił, że nazwisko Berczyńskiego ani razu się nie pojawiło w trakcie negocjacji przetargu na Caracale.

Reklama

Berczyński złożył rezygnację z funkcji szefa podkomisji ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, która została przyjęta. Przestał też być przewodniczącym rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi. Kownacki ocenił dzisiaj w TVN24, że "wypowiedź Berczyńskiego była niefortunna i w żadnym wypadku nie polegała na prawdzie".

"Zarówno minister obrony, jak i minister rozwoju odcięli się od pana Berczyńskiego w tym zakresie" - powiedział. Wiceszef MON pytany, czy Berczyński miał wgląd w dokumentację, odparł że tak. "Nie widzę w tym nic nadzwyczajnego, że minister obrony narodowej może poprosić swoich współpracowników o zapoznanie się z dokumentacją de facto archiwalną, dlatego że postępowanie w ministerstwie obrony narodowej się zakończyło" - dodał. 

Kownacki ocenił, że "opozycja dobrze wie, że pan Berczyński nie miał możliwości żadnego wpływu na postępowanie, bo ono zakończyło się przed wyborami parlamentarnymi w Polsce". "Wgląd pana Berczyńskiego był zupełnie obojętny na toczące się postępowanie, bo ono zostało zamknięte" - dodał.  

PO chce, by przetarg zbadała prokuratura. Wyjaśnień od MON domaga się też Nowoczesna. W Sejmie jest wniosek o wotum nieufności wobec ministra obrony. Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. W kwietniu 2015 r. MON wstępnie wybrało ofertę europejskiej grupy Airbus Helicopters z maszyną Caracal. Protestowało będące w opozycji PiS i związki zawodowe działające zakładów w Mielcu i Świdniku. We wrześniu września 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu. Kontraktu nie podpisano na początku października 2016 ub.r.

Ministerstwo Rozwoju, które negocjowało offset, uznało dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe. Według rządu PiS, oferta nie odpowiadała interesom ekonomicznym i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje