Reklama

Reklama

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej będzie nosić imię Lecha Kaczyńskiego

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej ma nosić imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego - podczas środowego głosowania Sejm uchwalił nowelizację ustawy o KSAP.

Za uchwaleniem nowelizacji opowiedziało się 229 posłów ("za" głosowali m.in. wszyscy obecni posłowie klubu PiS), 167 było przeciw (większość posłów PO, Nowoczesnej i PSL), a 40 wstrzymało się od głosu (m.in. niemal wszyscy posłowie Kukiz'15).

Gowin za patronatem Mazowieckiego

Reklama

Podczas wcześniejszego głosowania przepadła poprawka zgłoszona we wtorek przez klub PO. Przewidywała ona, by patronem KSAP został premier Tadeusz Mazowiecki. Za odrzuceniem tej poprawki opowiedziało się 259 posłów (większość posłów z klubów: PiS, Kukiz'15 i PSL), 127 poparło ją (niemal cały klub PO), a 45 wstrzymało się od głosu (większość klubu Nowoczesnej i kilkunastu posłów Kukiz'15).

Wśród posłów, którzy poparli poprawkę, znalazł się wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (PiS).

Przed głosowaniami pomiędzy posłami doszło do wymiany zdań na temat tego, czyje imię powinna przyjąć szkoła.

Zmiana 25-letniej praktyki?

Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej stwierdził, iż próbuje się zmienić praktykę stosowaną od 25 lat, czyli że co roku studenci KSAP sami wybierają swojego patrona. "Pytanie do wnioskodawców - dlaczego zmieniacie tą bardzo cenną praktykę, że to właśnie studenci podejmują decyzję, kto jest dla nich wzorcem, kto dla nich jest patronem i w jakiej promocji będą chcieli być absolwentami" - mówił.

"Nie ma lepszej osoby na patrona tej szkoły niż jej założyciel - Tadeusz Mazowiecki" - dodał. Zaznaczył jednocześnie, że Mazowiecki był osobą skromną i nie chciałby, aby w ten sposób "wprowadzać go jako patrona szkoły".

Wtórował mu Rafał Grupiński (PO), który ocenił, że "PiS chce wszystko, co jest istotne i godne upamiętnienia w Polsce, nazywać imieniem Lecha Kaczyńskiego". "Opinia publiczna musi jednak znać prawdę i musi wiedzieć o tym, że prawdziwym pomysłodawcą i założycielem szkoły był premier Tadeusz Mazowiecki, który w maju 1990 r. podpisał powstanie KSAP" - wskazał Grupiński.

Polityk Platformy dodał, że poprzez swoją poprawkę PO chciała przypomnieć, "kto tę szkołę wymyślił, kto podpisał jej akt założycielski".

Błaszczak: To prof. Lech Kaczyński podawał rękę absolwentom

Do tej wypowiedzi odniósł się szef MSWiA Mariusz Błaszczak (PiS), który stwierdził, że "rzeczywistym twórcą tej szkoły jest pani profesor Maria Gintowt-Jankowicz". "Warto też pamiętać o tym, że absolwenci pierwszego rocznika promocji KSAP mieli olbrzymie kłopoty ze znalezieniem pracy w administracji rządowej. Tym, który podał rękę absolwentom, był, dziś świętej pamięci, prezydent prof. Lech Kaczyński; wtedy był prezesem NIK. To jest fakt nie do zbicia; to jest fakt, który decyduje o tym, że prezydent Lech Kaczyński jest odpowiednim patronem dla KSAP" - dodał.

Z kolei szefowa KPRM Beata Kempa (PiS) zwróciła uwagę, że nadzór nad KSAP ma premier RP i "rząd ma pełną legitymację do tego, aby to właśnie Sejm postanowił o tym, jakie imię nadać szkole".

Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej rozpoczęła działalność we wrześniu 1991 r.; wzorowana jest na francuskiej Ecole Nationale D'administration. Kształci urzędników służby cywilnej, przygotowanych do pełnienia funkcji kierowniczych, eksperckich i menedżerskich w administracji publicznej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje