​KRS przekazała do NSA odwołania kandydatów na sędziów SN

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur przekazał w piątek do Naczelnego Sądu Administracyjnego odwołania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, którzy nie uzyskali rekomendacji rady - przekazało biuro prasowe KRS.

Chodzi o odwołania od uchwał z wnioskami o powołanie sędziów Sądu Najwyższego, które rada podjęła w sierpniu. Zgodnie z przepisami, termin na rozpatrzenie przez sąd odwołań wynosi 14 dni od daty stwierdzenia, że odwołania nie zawierają braków formalnych.

Reklama

Zgodnie z procedurą, uchwały te zostały następnie przekazane do Kancelarii Prezydenta.

Biuro prasowe KRS przekazało PAP, że odwołania od tych uchwał wpływały do KRS między 17 września a 18 października 2018 r. Biuro wyjaśniło też, że "w związku z tym, iż Naczelny Sąd Administracyjny powinien rozpoznać sprawy w ciągu 14 dni od daty przekazania mu dokumentacji sprawy, odwołanie, odpowiedź na odwołanie i dokumentację sprawy przekazuje się do NSA w pakiecie obejmującym wszystkie odwołania od danej uchwały".

"Dzięki temu NSA może jednocześnie rozpoznać wszystkie odwołania od danej uchwały rady" - wskazało biuro KRS.

Sędzia Leszek Mazur przypomniał też, że obecny termin przekazania odwołań kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego do NSA nie odbiega od praktyki stosowanej w poprzednich kadencjach. Mazur zwrócił uwagę, że dwa odwołania od uchwały KRS złożone w lutym 2017 r. przekazano do sądu w kwietniu 2018 r. Dodał też, że dwa inne odwołania złożone w lutym i marcu 2017 r. przekazano do sądu w maju 2018 r.

"Pojawiające się w niektórych mediach zarzuty o celowym przetrzymywaniu odwołań nie mają zatem uzasadnienia w faktach" - dodał przewodniczący KRS.

Mateusz Mikowski

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy