Reklama

Reklama

Ks. Kloch: Abp Życiński był wielkim myślicielem

Zmarły metropolita lubelski abp Józef Życiński był człowiekiem "niezwykle otwartym, wielkim myślicielem i wielkim biskupem" - powiedział rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

Rzecznik Episkopatu, który wcześniej był studentem abpa Życińskiego, podkreślił, że był on człowiekiem "bardzo pracowitym i gotowym pomagać innym, zwłaszcza swoim studentom".

Reklama

- Nigdy nie zapomnę tego, kiedy mu przynosiłem jakiś fragment pracy doktorskiej, czasem wieczorem, następnego dnia przed południem był już poprawiony - mówił rzecznik KEP. Dodał, że abp Życiński myślał zawsze o tym, by jak najlepiej wykształcić swoich studentów.

Ksiądz Kloch podkreślił też, że arcybiskup bardzo liczył na media w ewangelizacji. - Będąc biskupem tarnowskim w sposób znaczący przyczynił się do komputeryzacji, strony internetowej, założenia radia diecezjalnego i wydawnictw diecezjalnych. Zawsze był na początku tych dzieł, albo sam był ich inicjatorem lub dawał dla nich zielone światło w sposób autentyczny, ułatwiając ich powstawanie - wspominał rzecznik Episkopatu.

Dodał jednocześnie, że abp Życiński wierzył, że poprzez media można trafić do współczesnego człowieka. Podkreślił, że był inicjatorem i założycielem Katolickiej Agencji Informacyjnej.

W ocenie ks. Klocha, abp Życiński wcześniej jako biskup tarnowski potrafił rozmawiać zarówno z intelektualistami, jak i prostymi ludźmi.

- Nigdy też nie zapomnę zamachu na biskupa Życińskiego, kiedy człowiek psychicznie niezrównoważony uderzył go kamieniem w skroń w okolicach katedry tarnowskiej, to cała rodzina tej osoby była w parafii napiętnowana. Biskup Życiński potrafił przyjechać do tej parafii, odprawić mszę świętą, podejść do matki zamachowca i bardzo serdecznie ją uściskać i z nią porozmawiać. Jest to bardzo charakterystyczny i wymowny obrazek z jego życia - wspominał rzecznik Episkopatu.

Dowiedz się więcej na temat: arcybiskup Józef Życiński | ks. Józef Kloch

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy