Reklama

Reklama

Kwaśniewski w liście zachęca Stowarzyszenie Ordynacka do współpracy

Aleksander Kwaśniewski skierował do działaczy Stowarzyszenia Ordynacka list, w którym zachęca ich do współpracy ze współtworzoną przez siebie inicjatywą Europa Plus. Polsce potrzeba centrolewicowej formacji - przekonuje były prezydent.

"Drodzy Koledzy, jak wiecie, pod koniec lutego zainicjowałem nowy ruch polityczny, który sprowadza się do hasła "Europa Plus". Do realizacji tego pomysłu skłoniła mnie analiza polskiej sceny politycznej, a w szczególności niekończące się zwarcie pomiędzy Platformą Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwością, które jest nieproduktywne i stanowi zagrożenie dla polskiej polityki. Towarzyszy temu realna marginalizacja Sojuszu Lewicy Demokratycznej, która trwa już dziewiąty rok" - rozpoczyna swój list b. prezydent.

Reklama

Kwaśniewski podkreślił w liście, że w Polsce potrzebna jest centrolewicowa formacja, "która będzie stabilnym uzupełnieniem politycznego pejzażu".

B. prezydent zaznaczył, że spotkanie, które odbył z Januszem Palikotem i Markiem Siwcem, ma zainicjować działania w dwóch kierunkach. Jak napisał, po pierwsze ich celem jest stworzenie centrolewicowej listy do Parlamentu Europejskiego złożonej z osób promujących nowoczesność i otwartość. "W dalszej perspektywie chcemy znaleźć odpowiedź na pytanie o to, co trzeba zrobić, by przerwać impas, w którym na polskiej scenie politycznej w tle katastrofy smoleńskiej dominują dwie prawicowe partie" - zaznaczył.

"Zachęcam Was, Koleżanki i Koledzy, do przemyślenia mojej oferty współpracy. Europa Plus ma być niepospolitym ruszeniem ludzi, którzy chcą coś w polityce zrobić, lecz z różnych powodów nie mogą znaleźć miejsca w istniejących strukturach" - napisał Kwaśniewski w piśmie, przekazanym przez biuro europosła Marka Siwca.

Europa Plus budzi duże pozytywne zainteresowanie

Według Kwaśniewskiego, doświadczenia ostatnich kilku tygodni pokazują, że Europa Plus budzi duże pozytywne zainteresowanie, "ale jest też sporo obaw i niechęci płynących przede wszystkim ze strony środowisk istniejących partii politycznych". "Nasz ruch i idea, która mu przyświeca, nie są skierowane przeciw komukolwiek, choć oczywiście stanowią konkurencję dla tych, którzy nie potrafili przedstawić wystarczająco atrakcyjnej oferty wyborcom, albo też zrazili do siebie wielu ludzi działających aktywnie w polityce" - wskazał b. prezydent w liście.

Zadeklarował także chęć spotkania z członkami Stowarzyszenia Ordynacka i udzielenia odpowiedzi na "nurtujące ich pytania"; zaprosił ich również na debaty organizowane w różnych miejscach w kraju m.in. przez Siwca.

Projekt Europa Plus został ogłoszony kilka tygodni temu przez Kwaśniewskiego, Janusza Palikota i Marka Siwca (kiedyś SLD, dziś wspierający Ruch Palikota). W jego ramach planowane jest stworzenie wspólnej centrolewicowej listy w przyszłorocznych wyborach do europarlamentu.

Dowiedz się więcej na temat: Aleksander Kwaśniewski | Europa Plus | list otwarty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje