Reklama

Reklama

Lekarze krytykują projekt lewicy ws. aborcji

Lekarze krytykują projekt środowisk lewicowych, dotyczący aborcji na życzenie. Według projektu, każda kobieta mogłaby usunąć ciążę do 12 tygodnia. Autorzy chcą, by lekarz dokonał aborcji w możliwie najwcześniejszym stadium.

Jeśli kobieta złoży pisemny wniosek przed upływem 12 tygodnia, to przerwanie ciąży powinno nastąpić w ciągu 72 godzin. Lekarz mógłby przeprowadzić aborcję u nastolatki bez zgody rodzica i sądu opiekuńczego. Listy medyków powołujących się na klauzulę sumienia miałyby być zgłaszane do Narodowego Funduszu Zdrowia i publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. 

Reklama

Profesor Andrzej Kochański - genetyk kliniczny z Polskiej Akademii Nauk podkreśla, że każdy lekarz powinien bronić życia. "Lekarz nigdy nie może być katem i zabijać ludzi, to jest wartość absolutnie podstawowa" - mówi. 

Zaznacza, że fundamentem dobrej medycyny jest przysięga Hipokratesa. Na niej jest zbudowane zaufanie pacjenta do lekarza, które jest podstawą tego zawodu. Przekonuje, że trudno sobie wyobrazić takie zaufanie, jeśli pacjent wie o tym, iż lekarz trudni się również zabijaniem.  

Genetyk tłumaczy, że połączenie się dwóch gamet: męskiej i żeńskiej, a nieco później połączenie się dwóch genomów rodzicielskich w jeden genom jest początkiem nowego życia ludzkiego. "Powstaje nowy organizm z unikalnym, niepowtarzalnym genomem" - mówi. 

Profesor podkreśla, że szacunek do życia jest warunkiem normalnego funkcjonowania społeczeństwa. 

Z kolei dr Krzysztof Bukiel, lekarz ze Stargardu podkreśla, że aborcja nie jest zabiegiem leczniczym i nie można jej żądać od lekarza. Mówi, że jest to zabijanie człowieka w najwcześniejszym stadium rozwoju i z pewnością lekarze nigdy nie zgodzą się na przymus wykonywania aborcji. 

Według niego, gdyby miało dojść do ograniczenia lub zniesienia klauzuli sumienia to organizacje lekarzy i samorząd będą protestować przeciwko temu.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje