Reklama

Reklama

Lider PO kieruje do prezesa PiS pięć pytań

Lider PO Grzegorz Schetyna apeluje o "piątkę do Jarosława Kaczyńskiego", czyli zadaje pięć pytań, na które powinien odpowiedzieć prezes PiS.

"Wierzę, że my wszyscy, mieszkańcy Rzeszowa, Podkarpacia, całej Polski właśnie 26 maja dokonacie wielkiego, mądrego dobrego wyboru" - mówił Schetyna w nawiązaniu do zbliżających się wyborów do PE.

Reklama

"Wierzymy, że wybierzecie, że wybierzemy fachowców i ład, a nie partaczy i chaos, jasny plan rozwoju i wspólną pracę, a nie 'kolesiostwo' i afery jak jest teraz. Wierzmy, że wybierzecie dla Polski Europę i sukces" - dodał.

"Czas to powiedzieć wprost: Anna Zalewska jest najgorszym Ministrem Edukacji w historii. Takiego chaosu nikt nie pamięta. Gdyby nie samorządy, skończyłoby się to już absolutną katastrofą" - ocenił Schetyna.

Pięć pytań do Kaczyńskiego

Lider PO skierował do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pięć pytań: 

"Co jeszcze musi się stać, żeby wymienić panią Minister Edukacji? Nie macie nikogo lepszego niż Anna Zalewska? Jeśli nie macie, to znaczy, że musicie natychmiast odejść" - zaczął. 

"Kiedy zaczniecie godnie traktować nauczycieli? Kiedy przestanie na nich szczuć. Wasza haniebna machina propagandowa, zwłaszcza telewizja publiczna, na którą daliście już ponad 2 mld złotych z kieszeni podatników?" - kontynuował Schetyna. 

Trzecie pytanie dotyczyło przemysłu obronnego i polskiego wojska. Lider PO pytał o dymisję szefa MON. "Jak nie Macierewicz, to Błaszczak? Jeśli nie macie nikogo lepszego, to odejdźcie" - apelował.

"Jak zamierza pan rozliczyć swego zastępcę, wiceprezesa PiS Antoniego Macierewicza ze śledztwa smoleńskiego? I kiedy przeprosicie naród za opowiadane przez lata kłamstwa o zamachu?"  - pytał Schetyna. 

"Czy akceptuje Pan słowa senatora PiS, że będziecie oczyszczać Polskę z ludzi niegodnych? A jeśli nie, to czy wystarczy panu odwagi, aby za tę haniebną, na granicy faszyzmu, wypowiedź, usunąć Biereckiego z partii?" - zwrócił się do Kaczyńskiego.

Piątka "plus"

"Jest jeszcze jedno pytanie, taki 'plus' do tej piątki. Chciałem zapytać prezesa Kaczyńskiego, co się stało z kopertą od austriackiego biznesmena? Czy pan wreszcie na to odpowie? Bo jeśli pan nie odpowie teraz, to odpowie pan niezależnemu prokuratorowi po wyborach, obiecuję to pani" - oświadczył Schetyna.

Mówił, że Podkarpacie to region o wielkim potencjale i tradycji przemysłowej. Ale - jak mówił - ten potencjał nie jest wykorzystywany m.in. jeśli chodzi o zakłady przemysły obronnego.

Lider PO mówił, że pomija się polski przemysł obronny polski przy dużych kontraktach. Że za czasów PO-PSL MON wydawał do 70 proc. środków w Polsce, na rzecz polskich firm, a teraz ta liczba nie osiąga 30 proc. Wskazywał, że Polska Grupa Zbrojeniowa ma już czwartego prezesa w ostatnich czterech latach. Schetyna mówił też, że Polska armia za rządów PiS spadła w światowym rankingu z 18 na 24 miejsce.

"My mamy plan szybkiego wzmocnienia i unowocześnienia polskiej armii, mamy plan zamówień dla polskiego przemysłu, bo dla Polski, polskiego przemysłu zbrojeniowego, to jest być albo nie być, to kwestia elementarnego bezpieczeństwa. A dla Podkarpacia i przemysłu szansa na wielki rozwój" - powiedział lider PO. 

Protest nauczycieli a wynik wyborów

Po zakończeniu konwencji Schetyna powiedział dziennikarzom, że jego zdaniem protest nauczycieli będzie miał wpływ na wynik wyborów. Dodał, że protest wpłynie również na większą "obecność przy urnach wyborczych, a na końcu na właściwy wybór".

Zdaniem lidera PO sposób rozwiązywania protestu przez PiS jest "wielką lekcją nieskuteczności i pogardy polityki PiS-u".

Pytany przez dziennikarzy, jakie są sposoby rozwiązania strajku, odpowiedział, że przede wszystkim trzeba rozmawiać. "Nie pozorować, nie przerzucać rozmów na czas poświąteczny, ale rozwiązać ten problem. Rząd PiS-u nie rozmawia, to wszystko jest udawane, pozorowane. Bardziej widzę w tym chęć upokorzenia środowiska nauczycieli niż rozwiązania problemu. To jest droga donikąd" - mówił.

"Ten protest musi być rozwiązany przed świętami Wielkiejnocy" - stwierdził.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne