Lipiński (PiS): Fatalna sytuacja polskich mediów na Wschodzie

O zagrożonym istnieniu "Dziennika Kijowskiego", a także innych polskich periodyków na Wschodzie mówił w środę szef Komisji Łączności z Polakami za Granicą Adam Lipiński (PiS), który w ostatnim czasie odwiedził m.in. Kijów, Lwów, Żytomierz i Drohobycz.

Komisja zajmuje się w środę informacją MSZ na temat sytuacji finansowej środowisk polskich na Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem mediów.

Reklama

Posiedzenie rozpoczął Lipiński. Jak mówił, przed kilkoma tygodniami dostał informacje o fatalnej sytuacji mediów polskich na Wchodzie ze względu na to, iż "przeciąga się przekazywanie środków ze strony polskiej na te media". - Do wydawców dochodzą informacje, że część mediów ma być zawieszona - dodał.

Weryfikując docierające do niego informacje Lipiński - jak opowiadał - odwiedził m.in. Kijów, Lwów, Żytomierz i Drohobycz.

- W Kijowie dowiedziałem się, że z powodu braku finansowania zagrożone zostało wydawanie najstarszego polskiego pisma na Ukrainie Dziennika Kijowskiego. Miesięcznik Krynica dostał informację, że nie będzie finansowany. Kurier Galicyjski, najważniejsze pismo polskie na Ukrainie, wydawane jest od początku roku za prywatne pieniądze redaktora naczelnego. Polskie Radio Lwów nadaje audycje, nie płacąc za czas antenowy już od stycznia - relacjonował Lipiński.

Jak dodał, według docierających do niego informacji zawieszony został biuletyn Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie "Nasze Drogi", a także "Głos Nauczyciela" i "Monitor Wołyński".

W czasie pobytu na Ukrainie Lipiński otrzymał też informacje, że zawieszone zostało wydawanie polskich periodyków w Żytomierzu, a jego rozmówcy w tym mieście - relacjonował - podkreślali konieczność "natychmiastowego uruchomienia finansowania".

Lipiński mówił też o zawieszeniu audycji radiowych w Berdyczowie oraz o "fatalnej sytuacji polskich mediów na Podolu".

W posiedzeniu sejmowej komisji bierze udział podsekretarz stanu w MSZ ds. Polonii Janusz Cisek.

Dowiedz się więcej na temat: Adam Lipiński | media | Prawo i Sprawiedliwość | wschód

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy