List polskich biskupów: Oni pokazują, skąd czerpać nadzieję

Osoby konsekrowane przez głęboką komunię z Bogiem pokazują światu, skąd czerpać siłę i nadzieję na przyszłość oraz jak budować wzajemne relacje w oparciu o przebaczenie i miłość - podkreślają biskupi polscy w liście pasterskim na Dzień Życia Konsekrowanego.

Tradycyjnie dzień ten obchodzony jest 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego. Wspominamy moment, gdy Józef i Maryja udali się do świątyni jerozolimskiej, aby przedstawić i ofiarować Bogu Jezusa. Wówczas też sam Bóg przedstawił swojego Syna światu. "Uczynił to poprzez usta starca Symeona i prorokini Anny, którzy rozpoznali w Dziecięciu światło na oświecenie pogan i chwałę Izraela" - przypominają biskupi w liście.

Nawiązują w nim do naszego chrztu, w którym rodzice i chrzestni przedstawili nas i ofiarowali Bogu. "Tę podstawową prawdę często przypomina nam liturgia Kościoła, aby budzić w nas coraz większą świadomość naszej tożsamości - tego, kim jesteśmy, i by uczyć nas przeżywać własną konsekrację chrzcielną z dumą i radością" - głosi list biskupów. Hierarchowie zwracają uwagę na to, że zadaniem chrześcijan, naszą misją w świecie jest "promieniowanie tym Światłem, którym jest Osoba Jezusa Chrystusa".

Reklama

Przypomina nam o tym - jak piszą w liście biskupi - płonąca świeca. "Dzieląc się płomieniem zapalonej świecy z innymi, niczego nie tracimy. Podzielone światło jest w stanie rozproszyć ciemności i wypełnić całe pomieszczenie nowym blaskiem bijącym już nie tylko od jednej, ale od wielu świec. Podobnie jest z miłością. Dawanie siebie drugiemu sprawia, że nic tak naprawdę nie tracimy, ale stajemy się coraz bogatsi i coraz bardziej rozumiemy siebie. Jesteśmy bowiem stworzeni z miłości i realizujemy się w bezinteresownym darze z samego siebie. Dokonuje się to w zupełnie zwyczajnych i prostych sytuacjach życiowych, kiedy potrafimy ze względu na Chrystusa podzielić się z innymi swoim czasem i chlebem, życzliwością i zainteresowaniem, miłosierdziem i przebaczeniem" - głosi list biskupów.

Od wielu lat - piszą w liście biskupi - Kościół łączy Święto Ofiarowania Pańskiego z Dniem Życia Konsekrowanego. "Osoby konsekrowane przez ślubowanie rad ewangelicznych posłuszeństwa, ubóstwa i czystości są w sposób szczególny poświęcone Bogu. Nie jest to osobna, jakby dodatkowa konsekracja, ale bardziej radykalna realizacja zobowiązań płynących z chrztu świętego" - wyjaśniają biskupi.

"Przez głęboką komunię z Bogiem osoby konsekrowane pokazują światu, skąd czerpać siłę i nadzieję na przyszłość oraz jak budować wzajemne relacje w oparciu o przebaczenie i miłość" - głoszą biskupi. Przykładem takiej postawy jest świadectwo wspólnoty trapistów z Algierii, którzy nie opuścili klasztoru w Tibhrine i wiosną 1996 r. zostali uprowadzeni i zamordowani przez muzułmańskich fundamentalistów - podkreślają.

Hierarchowie zachęcają do modlitwy za osoby konsekrowane, które "dają świadectwo życia dla Boga, nawet jeśli to oznacza dla nich bycie znakiem sprzeciwu wobec tych, którzy nie znają Chrystusa, jak i tych, którzy świadomie odrzucają Jego światło". Zwracają się z apelem do młodych, by nie bali się odpowiedzieć na Boże wezwanie: "Jeśli Pan Cię wzywa, nie ociągaj się, ale wyrusz w drogę! To On zabierze Cię ze sobą, poprowadzi za rękę i pozwoli wypłynąć na głębię" - czytamy w liście biskupów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje