Listy z fałszywą informacją o karach. Urzędnicy ostrzegają

Oszuści podszywają się pod pracowników Urzędów Statystycznych. Wysyłają do firm listy z fałszywą informacją o karach finansowych nałożonych przez GUS za niewywiązanie się z obowiązku sprawozdawczego.

- Mimo, że ustawa daje taką możliwość, nie stosujemy tej formy presji na przedsiębiorców. Te działania to zwykłe oszustwo  - mówi rzeczniczka Urzędu Statystycznego w Poznaniu, Arleta Olbrot-Brzezińska. Podkreśla, że Główny Urząd Statystyczny ani Urzędy Statystyczne nie karzą obecnie grzywnami za uchylanie się od obowiązku statystycznego. Gdyby zaś Urząd chciał ukarać przedsiębiorcę, to zrobiłby to w inny sposób.

Reklama

Urzędnicy najczęściej kontaktują się z przedsiębiorcami przez portal statystyczny, na którym firmy prowadzą korespondencję z Urzędami Statystycznymi i tam dokonują obowiązku sprawozdawczego. W razie podejrzanie wyglądającej informacji o nałożonej grzywnie, najlepiej bezpośrednio skontaktować się z urzędem lub policją.
Oszuści już po raz kolejny podszywają się pod Urząd Statystyczny. Wcześniej wysyłali do podmiotów gospodarczych nakaz zapłaty za wpis do rejestru Regon, który jest bezpłatny.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje