Ludzie kultury w obronie dyrektor, która napisała o papieżu, że "wybrali ch..."

​"Sankcja za prywatną wypowiedź nieprzeznaczoną do upublicznienia to wyraz myślenia totalitarnego i nieuprawniona ingerencja władzy w sferę prywatności" - napisano w liście otwartym do prezydenta Poznania w obronie dyrektor Teatru Ósmego Dnia Ewy Wójciak, który podpisali m. in. posłanka Anna Grodzka, profesor filozofii Jan Hartman, pisarka Krystyna Kofta i poeta Ryszard Krynicki.


Tuż po wyborze papieża Franciszka Ewa Wójciak napisała na swoim profilu facebookowym: "No i wybrali ch..., który donosił wojskowym na lewicujących księży". Odwołania Wójciak z funkcji dyrektora domagają się poznańscy radni.

Reklama

"Nie zgadzamy się, by konsekwencją prywatnej wypowiedzi Ewy Wójciak na temat papieża - kardynała Bergoglia - miało być jej odwołanie ze stanowiska dyrektora Teatru Ósmego Dnia" - czytamy w liście.

Zdaniem jego autorów "biografię tworzymy przez całe życie, i nie jest ona wytworem chwili", a "prywatna wypowiedź na temat czegokolwiek i kogokolwiek i w jakiejkolwiek formie nie może być podstawą do kar i sankcji ze strony władz publicznych, tym bardziej do pozbawiania stanowiska".

Autorzy listu przypominają, że Wójciak w 1976 roku zbierała podpisy pod projektem zmian w PRL-owskiej konstytucji, które miały mieć na celu "przede wszystkim zagwarantowanie wolności sumienia i praktyk religijnych".

"Uważamy, że wypowiedź Ewy Wójciak powinna stać się powodem do ważnej dyskusji o poszanowaniu swobód zapisanych w konstytucji, a nie być przyczyną odwołania z funkcji dyrektora instytucji kultury" - piszą.

Jak podkreślają, Ewa Wójciak od 40 lat współtworzy grupę teatralną, której ranga "jest niezaprzeczalna i znana na całym świecie nie tylko w kręgach artystycznych, lecz także intelektualnych i wolnościowych".

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Dowiedz się więcej na temat: Ewa Wójciak | Franciszek | Jan Hartman | Teatr Ósmego Dnia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje