Reklama

Reklama

Luka w 500+. W jaki sposób resort uszczelni system?

"Zaradny" rodzic prowadzący działalność może otrzymać 500 zł na każde dziecko. Umożliwia mu to luka w systemie. Co na to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej? Jak zamierza uszczelnić system?

W czwartek na łamach "Rzeczpospolitej" ukazał się tekst "500+ do uszczelnienia" (więcej na ten temat), z którego wynikało, że istnieje luka umożliwiająca rodzicom prowadzącym działalność i rozliczającym się ryczałtem lub kartą podatkową pobieranie 500 zł na każde dziecko.

Reklama

Osoby uzyskujące dochód z działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej, ubiegające się o świadczenie wychowawcze, świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego, wykazują dochów w formie oświadczenia.

Choć za składanie fałszywych oświadczeń grozi odpowiedzialność karna, to jednak pojawia się pole do nadużyć.

Z luk w systemie resort doskonale zdaje sobie sprawę.

Co dalej? Czy system można uszczelnić?

Nie ma uprawnień, nie ma mechanizmów

Z informacji przekazanych Interii przez ministerstwo wynika, że resort ma w tej chwili związane ręce i nie jest w stanie zadbać o uszczelnienie systemu.

- Gminne organy właściwe realizujące świadczenia uzależnione od dochodu nie mają uprawnień ani mechanizmów pozwalających na kwestionowane, czy weryfikowanie danych zawartych w oświadczeniach - informuje MRPiPS.

I zapewnia, że wprowadzenie takiego rozwiązania "nie jest przejawem swobody lub niedopatrzenia ustawodawcy, ale stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego".

W 2005 r. TK zakwestionował bowiem mechanizm weryfikacji oświadczeń o dochodach z działalności gospodarczej opodatkowanych w formie ryczałtu lub karty podatkowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje