Reklama

Reklama

Marcin Wrona nie żyje, miał 42 lata

Nie żyje Marcin Wrona. Ciało 42-letniego reżysera znaleziono w jednym z gdyńskich hoteli. Jego najnowszy film "Demon" startuje w Konkursie Głównym 40. Festiwalu Filmowego.

"W piątek w nocy zmarł nagle Marcin Wrona, reżyser filmu "Demon", pokazanego w Konkursie Głównym 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Jako organizatorzy Festiwalu, a zarazem przyjaciele Marcina, jesteśmy głęboko poruszeni i zasmuceni Jego odejściem. Składamy wyrazy głębokiego współczucia Żonie i Najbliższym reżysera. Jednocześnie informujemy, że planowane na dzisiejszy wieczór wręczenie nagród odbędzie się w wersji skróconej i z pełnym poszanowaniem pamięci po Marcinie" - taki komunikat pojawił się na stronie internetowej festiwalu.

Reżyser, scenarzysta, producent

Reklama

Marcin Wrona był reżyserem filmowym, telewizyjnym i teatralnym, scenarzystą oraz producentem. Twórca filmów: "Chrzest", "Telefono", "Człowiek magnes". Członek Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Miał 42 lata.

W telewizji wyreżyserował wiele nagradzanych spektakli, między innymi "Kolekcję" według Harolda Pintera, a ostatnio "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej z Magdaleną Cielecką w roli głównej. Reżyserował też seriale, wśród nich: "Lekarze" i "Ratownicy".

Zajmował się także reżyserią teatralną. W roku 2004 roku zrealizował spektakl "Uwięzieni" w Teatrze Rozmaitości w Warszawie, w roku 2013 musical "Chopin musi umrzeć" wystawiony w Warszawie i Londynie.

Marcin Wrona otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ze swoim studenckim filmem "Człowiek magnes", zrealizowanym w 2001 roku odwiedził około 100 międzynarodowych festiwali. Na wielu z nich film zdobył uznanie, między innymi zwyciężył na Tribeca Film Festiwal, organizowanym przez Roberta De Niro i Martina Scorsese w Nowym Jorku, w kategorii Najlepszy Film Studencki. Kolejny film, tym razem krótkometrażowy "Telefono" z 2004 roku, został doceniony przez samego Pedro Almodovara i dołączony do hiszpańskiego wydania kolekcji DVD tego reżysera. W 2007 roku Marcin Wrona za scenariusz "Mojej krwi" zdobył Grand Prix polskiej edycji konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill, a także zajął trzecie miejsce w międzynarodowym finale tego konkursu w Cannes.

Jeden z najważniejszych filmów Marcina Wrony, to "Chrzest". Obraz zdobył wiele nagród, między innymi otrzymał Srebrne Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2010 oraz Grand Prix w Mons Love, a także Grand Prix OFF Plus Camera w Krakowie w 2011 i rok wcześniej nagrodę w Reykjaviku. Film ma dystrybucję kinową między innymi w USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii, na Węgrzech i w Hiszpanii.

Marcin Wrona urodził się 25 marca 1973 w Tarnowie. Był absolwentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Binger Film Institute w Amsterdamie. Od 2006 roku wykładał reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy