Marek Biernacki nowym ministrem sprawiedliwości

Po zdymisjonowaniu Jarosława Gowina stanowisko ministra sprawiedliwości objął Marek Biernacki, prawnik, poseł na Sejm III, V, VI i VII kadencji, były minister spraw wewnętrznych i administracji.

Od 2002 roku jest związany z Platformą Obywatelską.Od lutego 2002 do października 2004 był wicemarszałkiem województwa pomorskiego, pełnił też do 2005 roku mandat radnego sejmiku województwa.

Do Sejmu Marek Biernacki wszedł w 1997 roku z listy krajowej. Był między innymi członkiem sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Jest współautorem ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, a także ustawy o Ochronie informacji Niejawnych. W pracach nad tymi ustawami był przewodniczącym sejmowych komisji nadzwyczajnych.

Urodził się 28 kwietnia 1959 roku w Sopocie. W 1985 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985-89 pracował naukowo w Muzeum Historii Miasta Gdańska i w Katedrze Kryminalistyki UG.

Od 1989 do 1997 roku był asystentem na katedrze historii państwa i prawa polskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1991 roku do 1997 roku był pełnomocnikiem Likwidatora Krajowego majątku byłej PZPR w Gdańsku. Wygrał 8 procesów o bezprawne zagarnięcie mienia po PZPR przez SdRP, po czym został usunięty przez rząd Włodzimierza Cimoszewicza. Był członkiem gdańskiego Klubu Myśli Politycznej.

Od roku 1980 był związany ze środowiskiem Młodej Polski. W latach 1982-89 działał w podziemnych strukturach NSZZ "Solidarność". W 1997 roku był członkiem-założycielem Ruchu Społecznego AWS.

Dowiedz się więcej na temat: Marek Biernacki | Jarosław Gowin | minister sprawiedliwości

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje