Reklama

Reklama

Marszałek Sejmu w przedszkolu "Pod Stokrotką"

W piątek w kraju obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, ustanowiony przez Sejm w 2013 roku. Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska świętowała go w przedszkolu publicznym Nr 8 "Pod Stokrotką" w Tarnowie.

Przedszkole mieści się w nowoczesnym budynku, wyremontowanym przez miasto w 2012 r. przy wsparciu funduszy unijnych. Uczęszcza do niego ponad 200 przedszkolaków. Spotkały się one z marszałek Sejmu, a grupa "Mądre Sowy" pokazała występ artystyczny. Na koniec wszyscy dostali drobne prezenty.

Reklama

"Bardzo wam zazdroszczę, że możecie chodzić do takiego pięknego przedszkola, być w tak dobrym towarzystwie wśród koleżanek i kolegów (...). Mam nadzieję, że w przyszłości z przyjemnością będziecie wspominali swoje przedszkole" - mówiła do dzieci Kidawa-Błońska.

Po uroczystości marszałek Sejmu powiedziała dziennikarzom, że ustanowione przez parlament święto służy zwróceniu uwagi na to, jak bardzo potrzebna jest edukacja przedszkolna. "Dzisiejsza obecność w tym przedszkolu pokazuje, że nawet najlepsza opieka babć, cioć i mamy nie da dzieciom takich szans rozwoju, jak udział w zajęciach przedszkolnych" - dodała.

Kidawa-Błońska zwróciła uwagę, że nawet najmniejsze dzieci dobrze odnajdują się w przedszkolu, gdzie mogą uczestniczyć w zajęciach i zabawach ze swoimi rówieśnikami. "Cieszy mnie to, że od 2017 r. każde dziecko w wieku trzech lat, jeżeli jego rodzice wyrażą na to zgodę, znajdzie miejsce w przedszkolu i mawiałabym rodziców do tego, bo jeżeli myślą o dobrym rozwoju dzieci to przedszkole jest bardzo potrzebne" - mówiła.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka został ustanowiony przez Sejm uchwałą z 13 września 2013 r. dla podkreślenia roli edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka; obchodzony jest co roku 20 września (w tym roku wypada on w niedzielę). Ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

Idea organizacji Dnia Przedszkolaka narodziła się w środowisku dyrektorów łódzkich przedszkoli. Po raz pierwszy uroczystości z okazji tego dnia odbyły się w Łodzi 20 września 2010 r. Z inicjatywą ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka wystąpił rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Idee tę poparło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Sejm.

Termin obchodów Dnia Przedszkolaka - 20 września - nie jest przypadkowy. Jak zaznaczają pomysłodawcy święta, druga połowa września to czas gdy dzieci w przedszkolu mają już za sobą okres adaptacyjny, wtedy też organizowane są uroczyste pasowania na przedszkolaka.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje