Reklama

Reklama

Merkel: "Chcemy być najsilniejszym kontynentem na świecie"

- Chcemy być najbardziej kreatywnym i najsilniejszym kontynentem na świecie; musimy zwalczać biurokrację, walczyć o innowacje - mówiła kanclerz Niemiec Angela Merkel dziś w Warszawie podczas kongresu Europejskiej Partii Ludowej.

Jak podkreśliła, Europa powinna wyjść z obecnego kryzysu silniejsza. - Taki kryzys oznacza nowe rozdanie na świecie. Chcemy być najbardziej kreatywnym i najsilniejszym kontynentem na świecie. Musimy zwalczać biurokrację, walczyć o innowację - zaznaczyła.

Reklama

Podkreśliła, że UE musi działać solidarnie. - Nawet Niemcy liczące 80 milionów mieszkańców nie są w stanie zrobić zbyt wiele w świecie, który zamieszkuje 6 miliardów ludzi. Mamy silny głos i możemy wiele zdziałać na rzecz tego, żeby w sposób bardziej ludzki kształtować nasze otoczenie - zaznaczyła.

Odnosząc się do Traktatu Lizbońskiego, Merkel powiedziała, że Unia potrzebuje traktatu, który jasno określi, za co odpowiada Europa, za co odpowiadają poszczególne kraje. - Potrzebujemy traktatu, który będzie się opierał na zasadzie subsydiarności - podkreśliła.

Nawiązując do procesu rozszerzenia Unii Europejskiej, Merkel powiedziała: "wreszcie nadszedł czas na to, aby powiedzieć: jesteśmy wielką rodziną; jest to rodzina, w której Europejska Partia Ludowa odgrywa ważną rolę". - EPL może być dumna z tego, co osiągnęła w ostatnich latach dla ludzi w Europie - dodała.

- Nigdy wcześniej w historii krajów europejskich nie było tak długiego okresu pokoju. To jest również zobowiązanie dla nas - podkreśliła Merkel. Zapewniła, że europejska polityka bezpieczeństwa nie jest skierowana przeciwko NATO. - Jest to nasz wkład w pokój na świecie - przekonywała.

Kanclerz Merkel powiedziała też, że nie wyobraża sobie lepszego miejsca na organizację tegorocznego kongresu niż Polska. - 20 lat temu Solidarność odniosła sukces, udało się obalić system komunistyczny, dzięki temu możemy w swobodzie i pokoju żyć w całej Europie. Nie mogę sobie wyobrazić, że można by wybrać jeszcze lepsze miejsce na ten kongres - oceniła Merkel.

Dowiedz się więcej na temat: innowacje | kontynent | kanclerz | Europa | Angela Merkel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje